Awaria sieci Cloudflare

Dzisiaj miała miejsce dość poważna awaria infrastruktury sieciowej należącej do firmy Cloudflare. Spowodowała ona, że użytkownicy nie mieli przez jakiś czas – ocenia się, że przez dwie godziny - dostępu do wielu obsługiwanych przez Cloudflare usług internetowych. Znalazły się wśród nich tak znane usługi, jak Discord, Shopify, Fitbit i Peleton, jak również szereg usług pozwalających handlować kryptowalutami.

Grafika: Jack-Moreh/freerangestock

Cloudflare to amerykańska firma założona w 2010 roku, specjalizują się w świadczeniu usług CDN (dostarczanie treści), która zapewnia jednocześnie swoim klientom ochronę przed atakami typu DDoS, optymalizuje pracę połączeń internetowych oraz świadczy usługi cyberbezpieczeństwa. Firma napotkała problemy podobne do dzisiejszych w zeszłym tygodniu. Wtedy awaria wystąpiła w Azji i spowodowała, że kilka usług (w tym Discord, Shopify, Canva i GitLab) poważnie ucierpiało z powodu problemów z wydajnością sieci również w Europie Wschodniej.

Dzisiejszy incydent zakłócił pracę właściwie wszystkich usług, nad którymi pieczę sprawuje Cloudflare. Firma już kilka minut po awarii poinformowała, że problem został zidentyfikowany i informatycy zaczęli od razu wdrażać poprawkę, dzięki której cała infrastruktura sieciowa zaczęła pracować poprawnie. Cloudflare jednocześnie zapewnił, że nie była to żaden hakerski atak, ale awaria oprogramowania, w wyniku której części sieci była niedostępna.

Zobacz również:

  • Apple ostrzega przed szpiegowskim oprogramowaniem działającym podobnie jak Pegasus
  • Awaria Microsoft Teams - nie działa aplikacja i portal WWW

Awaria sieci Cloudflare uzmysłowiła wszystkim, że awarie tego typu mogą poważnie zakłócić pracę wielu firm i instytucji, które nie mogą wtedy prowadzić żadnych operacji biznesowych. Dlatego wprowadzając do oferty jakąś usługę internetową każda firma powinna mieć świadomość tego, że liczy się tylko jej jakość. Równie ważne jest też to, czy obsługująca daną usługę firma (w tym przypadku Cloudflare) dysponuje godną zaufania infrastrukturą sieciową, która pracuje bezawaryjnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200