Awans Polski w światowym rankingu e-partycypacji

W opracowywanym przez ONZ światowym rankingu e-partycypacji, Polska zajmuje obecnie dziewiąte miejsce. To duży sukces biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze dwa lata nasz kraj plasował się w tym rankingu na początku czwartej dziesiątki, zajmując 31. miejsce.

Ranking

Wskaźnik e-partycypacji określa poziom dostępu obywateli do informacji i usług publicznych za pośrednictwem technologii cyfrowych i telekomunikacyjnych. Nie ulega wątpliwości iż do awansu przyczyniło się wprowadzenie i rozwój Internetowego Konta Pacjenta (IKP).

Obecnie z IKP korzysta już prawie 5 milionów Polaków. Zainteresowanie tym rozwiązaniem jest tak duże, że w pierwszym miesiącu obowiązywania e-skierowań (których premiera miała miejsce w styczniu tego roku), lekarze wystawili zarejestrowanym w IKP pacjentom prawie 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania.

Zobacz również:

  • Giełdowy awans kryptowaluty Ether
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Placówki medyczne mają obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań od 8-go stycznia. System działa już pełna parą o czym świadczy fakt, że średnio dziennie do systemu e-zdrowie wpływa niemal 150 tys. tego rodzaju elektronicznych dokumentów. W formule takiej lekarze wystawiają też zwolnienia.

Utrzymujący się trend wzrostowy i zainteresowanie e-usługami to dobra prognoza dla dalszych działań w ramach procesu informatyzacji ochrony zdrowia. Jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość zamawiana e-recept przez Internetowe Konto Pacjenta dla osób chorych przewlekle oraz centralną e-rejestrację”, mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość w kontekście cyfryzacji. W 2020 roku wzrosła także wartość indeksu EGDI (E-Government Development Index) prowadzonego również przez ONZ. W przypadku Polski wynosił on w 201 roku 0,79, obecnie zaś już 0,85, co oznacza iż w światowym rankingu cyfrowych administracji Polska zajmuje obecnie 24 miejsce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200