Awans Polski w rankingu cyfrowej jakości życia

W tegorocznej edycji rankingu cyfrowej jakości życia publikowanego przez Surfshark (firmę działającą w branży cyberbezpieczeństwa), Polska zajęła 18. miejsce na świecie, awansując o pięć pozycji w porównaniu do zeszłego roku.

Grafika: rawpixel/freerangestock

Ranking cyfrowej jakości życia to doroczne badanie, które ocenia dobrostan cyfrowy obywateli 121 krajów w oparciu o pięć podstawowych kategorii: jakość internetu, przystępność cenowa internetu, cyberbezpieczeństwo, e-infrastruktura oraz administracja cyfrowa. Spośród pięciu kategorii ocenianych w rankingu Polska najlepiej poradziła sobie w kategorii cyberbezpieczeństwo (10. miejsce), a najgorszy wynik osiągnęła w kategoriach e-infrastruktura i administracja elektroniczna (37. miejsce w obu przypadkach).

W kategorii jakość internetu Polska uplasowała się na 22. miejscu, a w kategorii przystępność cenowa internetu – na 24. W ogólnym rankingu Polska jest w tyle za Litwą (13. miejsce), ale wyprzedza Czechy (25. miejsce). Okazuje się, że jakość internetu w Polsce jest o 23% wyższa niż globalna średnia, a średnia prędkość internetu stacjonarnego w Polsce wynosi 187 Mb/s. Dla porównania, najszybszy internet stacjonarny na świecie – w Singapurze – osiąga prędkość 300 Mb/s. Z kolei najwolniejszy – w Jemenie – tylko 11 Mb/s. Średnia prędkość internetu mobilnego w naszym kraju to 59 Mb/s. Z najszybszego internetu mobilnego o prędkości 310 Mb/s mogą korzystać mieszkańcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a z najwolniejszego, czyli 10 Mb/s – obywatele Wenezueli. Od zeszłego roku internet mobilny w Polsce przyspieszył o 8%, a stacjonarny o 19%.

Zobacz również:

Internet w Polsce jest przystępny cenowo w porównaniu do innych krajów, a Polacy muszą pracować przez 1 godzinę 16 minut miesięcznie, żeby zarobić na stacjonarny internet szerokopasmowy. Jest to wprawdzie czas krótszy niż średnia, ale 4 razy dłuższy niż w Rumunii, która uplasowała się na 1. miejscu na świecie w kategorii najbardziej przystępnego cenowo internetu stacjonarnego (mieszkańcy Rumunii muszą pracować przez 18 minut miesięcznie. Polacy muszą pracować przez 48 minut 27 sekund miesięcznie, żeby zarobić na internet mobilny. Jest to 3 razy dłuższy czas niż w Luksemburgu, w którym internet mobilny jest najbardziej przystępny cenowo na świecie (mieszkańcy Luksemburga muszą pracować przez 16 minut miesięcznie, żeby na niego zarobić).

Polska zajęła bardzo wysokie bo 10. miejsce na świecie w kategorii cyberbezpieczeństwo, ale spadła o jedno miejsce w porównaniu do zeszłego roku. Ale patrząc na cały ranking, Polska jest bardzo dobrze przygotowana do walki z cyberprzestępczością. Poza tym dzięki temu, że jest członkiem Unii Europejskiej, w której obowiązuje RODO, wdrożyła też surowe przepisy dotyczące ochrony danych.

Polska uplasowała się na 37. miejscu w kategoriach e-infrastruktura i administracja elektroniczna. W tej kategorii oceniany jest poziom korzystania z internetu w danym kraju oraz jego gotowość sieciową (czyli gotowość do wdrażania technologii informatycznych i telekomunikacyjnych). Poziom korzystania z internetu w Polsce jest wysoki (92%, co daje 36. miejsce na świecie), a pod względem gotowości sieciowej kraj zajął 32. miejsce.

Źródło: Surfshark

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200