Avaya - kolejny dostawca 10 Gb/s Ethernet

Na wrześniowych targach $NetWorld+Interop 2001$, odbywających się w Atlancie (z 1-dniową przerwą spowodowaną tragedią w Nowym Jorku), można było zobaczyć pierwsze produkty Ethernet 10 Gb/s. Avaya jest kolejnym po Cisco dostawcą tego typu sprzętu gigabitowego.

Na wrześniowych targach NetWorld+Interop 2001, odbywających się w Atlancie (z 1-dniową przerwą spowodowaną tragedią w Nowym Jorku), można było zobaczyć pierwsze produkty Ethernet 10 Gb/s. Avaya jest kolejnym po Cisco dostawcą tego typu sprzętu gigabitowego.

Trzeba od razu powiedzieć o tym, że są to bardzo drogie rozwiązania, na które większości przedsiębiorstw nie będzie raczej stać (moduł Cisco wyposażony w jeden port obsługujący światłowód jednomodowy, który można instalować w przełączniku Catalyst 6500, kosztuje 80 tys. USD). Ale tak to już jest z najnowszymi technologiami, które na początku są bardzo drogie, a po jakimś czasie wyraźnie tanieją. A Ethernet 10 Gb/s wcześniej czy później zapuka do drzwi większości dużych przedsiębiorstw.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu

Firma Avaya zaprezentowała na targach moduł Ethernet 10 Gb/s, który można instalować w dwóch dużych przełącznikach obsługujących wysoko wydajne sieci szkieletowe - Cajun P880 i P550. Moduł będzie produkowany w trzech wersjach, każda wyposażona w port obsługujący inny rodzaj światłowodu i łącze mające inną długość (światłowód wielomodowy 850 nanometrów, długość łącza - do 300 m, zastosowanie - starsze pierścienie FDDI; światłowód jednomodowy 1310 nanometrów, długość łącza do 10 km; światłowód jednomodowy 1550 nanometrów, długość łącza do 40 km).

Modułami 10-gigabitowymi powinny być zainteresowane w pierwszym rzędzie firmy, które zamierzają uruchamiać wymagające aplikacje multimedialne, które przesyłają w czasie rzeczywistym olbrzymie ilości pakietów, transmitując je w trybie potokowym. Są to aplikacje przesyłające obrazy wideo o wysokiej jakości, zaawansowane aplikacje audio, wideokonferencje czy na przykład aplikacje medyczne (wizualizacja danych). Za pomocą takich właśnie modułów będzie można budować sieci oparte na konwergencji, czyli takie, przez które można jednocześnie przesyłać zarówno dane multimedialne (obrazy wideo i dźwięk), jak i zwykłe dane. Sieci takie można też będzie wykorzystywać do wykonywania kopii zapasowych całych centrów danych.

Moduł, który zajmuje w przełącznikach P880 i P550 dwa gniazda rozszerzenia, potrafi przetwarzać pakiety Ethernet 10 Gb/s w dwóch warstwach: drugiej (przełączanie) i trzeciej (routing). Avaya podaje, że moduł potrafi też agregować łącza (pracując zgodnie ze specyfikacją 802.3ad), tak aby użytkownik mógł zbudować jedno wirtualne połączenie (składające się z dwóch łącz 10 Gb/s) przesyłające pakiety z szybkością 20 Gb/s. Moduł spełnia wymogi stawiane przez specyfikacje 802.1Q (sieci VLAN) i 802.1p (priorytety). Moduł wejdzie na rynek w styczniu 2002 i ma kosztować od 20 000 do 60 000 USD, zależnie od wyposażenia. Więcej: pod adresemhttp://www.avaya.com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200