Automatyzacja ze wspomaganiem

W Tamelu zdecydowano się na zainstalowanie oprogramowania na trzech oddzielnych komputerach, do których podłączono kilkadziesiąt maszyn na trzech oddzielnych halach produkcyjnych. Powodem była konieczność ograniczenia długości kabli łączących maszyny z komputerami. "W hali produkcyjnej jest wiele czynników zakłócających transmisję. Odległością, którą trudno przekroczyć, jest 100 m" - tłumaczy Jerzy Bednarski. Zakłócenia są powodowane np. przez prąd elektryczny płynący w przewodach. Trudno jednak całkowicie odseparować kable od przewodów elektrycznych. W takich sytuacjach konieczne jest odpowiednie spowalnianie transmisji - poprzez synchronizację nadajnika i odbiornika - do poziomu, na którym maszyna może odbierać dane. "Praktycznie jedynym problemem, który pojawił się przy wdrożeniu, był brak dokumentacji do maszyn firmy Okuma, która zagubiła się podczas transportu maszyn z Anglii. Dokumentacja jest niezbędna do ustalenia parametrów transmisji" - wspomina Jerzy Bednarski.

W kierunku MES

System transmisji obejmie wkrótce trzecią halę produkcyjną, w której odbywa się produkcja wałków i wirników. Firma planuje w przyszłości wdrożenie systemu WinADC umożliwiającego monitorowanie pracy obrabiarek. Oprogramowanie gromadzi dane o pracy maszyn i urządzeń w czasie rzeczywistym. Program zbiera informacje o sposobie i czasie pracy maszyn, liczbie wykonanych elementów, czasie przestojów i ich przyczynach, kontroluje występowanie błędów i awarii. Z chwilą wystąpienia problemów wysyła zgłoszenie do serwisu za pośrednictwem wiadomości SMS lub faksu z opisem sytuacji. WinADC może zostać zintegrowany z systemami ERP (ma interfejs m.in. do systemów SAP, Baan, Movex) i systemami typu PDM (Product Data Management). Współpracuje z bazami danych Microsoft SQL Server i Oracle.

Jedną z ważniejszych cech WinADC jest implementacja koncepcji MES (Manufacturing Execution System). System ma stanowić uzupełnienie rozwiązania ERP, łączące maszyny znajdujące się w hali produkcyjnej z systemami kadry kierowniczej. System komunikacji i sterowania urządzeniami linii produkcyjnej zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do danych o przebiegu procesu produkcyjnego. Są one gromadzone z dużą dokładnością i na wysokim poziomie szczegółowości. Zastosowanie WinADC pozwala np. na tworzenie raportów z produkcji i prowadzenie dokumentacji na potrzeby systemów zapewnienia jakości.

Systemy z Dalekiej Północy

Fińska firma Camline oferuje dwa rodzaje systemów: dla przedsiębiorstw produkcyjnych wykorzystujących maszyny sterowane numerycznie oraz systemy magazynowe i logistyczne.

WinDNC - transmisja danych na maszyny sterowane numerycznie

WinADC - monitorowanie maszyn

WinMAINT - zarządzanie gospodarką remontową

WinCALIB - kalibracja urządzeń

WinTOOL - zarządzanie gospodarką narzędziową

WinFMS - systemy FMS (Flexible Manufacture System)


TOP 200