Automatyczny archiwista

Hewlett-Packard wprowadzi urządzenia, umożliwiające automatyczną archiwizację danych z wielu komputerów. Na polskim rynku będą one oferowane od lipca br.

Hewlett-Packard wprowadzi urządzenia, umożliwiające automatyczną archiwizację danych z wielu komputerów. Na polskim rynku będą one oferowane od lipca br.

HP SureStore AutoBackup PC25 i PC100 są dedykowanymi urządzeniami archiwizacyjnymi (Network Attached Storage). Pozwalają one zautomatyzować archiwizację danych z 25 i 100 stacji klienckich. Są przeznaczone m.in. do archiwizacji danych z dysków komputerów przenośnych, które są włączane do sieci nieregularnie.

Niewidoczny serwer Podstawowym elementem HP SureStore AutoBackup jest urządzenie włączane do sieci, które w wersji PC25 może być wyposażone w dyski twarde o pojemności 60 GB, a w wersji PC100 - w dyski o pojemności 240 GB. Jest ono również wyposażone w jedną nagrywarkę HP CD-Writer, umożliwiającą nagranie CD-ROM-u instalacyjnego, zawierającego ostatnią kopię systemu i dane komputera, który uległ awarii. Urządzenie praktycznie nie wymaga obsługi - po włączeniu do sieci jest już gotowe do pracy. Ponadto złącze umożliwia dołączenie zewnętrznego napędu taśmowego, co pozwala również na archiwizowanie danych z wewnętrznych dysków twardych.

Ważnym elementem systemu są programowe agenty, instalowane na stacjach roboczych i zarządzające procesem archiwizacji. HP dostarcza agenty dla systemów Windows 95, 98, NT 4.0 Workstation oraz Windows 2000 Professional. Przeprowadzają one jednorazową, pełną archiwizację danych ze stacji roboczej, a następnie pracując w tle monitorują wszystkie modyfikacje plików. W kolejnych archiwizacjach kopiują na HP SureStore AutoBackup tylko te pliki, w których dokonano zmian.

Standardowo proces archiwizacji jest uruchamiany raz dziennie, gdy komputer jest włączony do sieci. W przypadku komputerów przenośnych, przez dłuższy czas nie podłączanych do sieci, proces może być wykonywany także za pośrednictwem modemów. Jeśli pliki są współdzielone w ramach grupy roboczej lub między kilkoma użytkownikami i aktualne wersje znajdują się już na serwerze archiwizacyjnym, to dokumenty te zostaną wyłączone z procesu archiwizacji na danej stacji roboczej.

Odtwarzanie

Po zainstalowaniu agenta na stacji roboczej w aplikacji Windows Explorer pojawia się dodatkowe urządzenie o nazwie HP AutoBackup. Po jego podświetleniu użytkownik ma dostęp do wszystkich plików zarchiwizowanych przez agenta pracującego na jego stacji roboczej. Może je w razie potrzeby samodzielnie odtworzyć bez pomocy informatyków.

HP SureStore AutoBackup PC25 i PC100 trafią na rynek amerykański w maju br. W Polsce produkty będą dostępne w lipcu br. Ich sugerowana cena na polskim rynku ma wynieść ok. 5000 USD za model PC25 i ok. 10 000 USD za model PC100. Dokładne ceny będą znane podczas premiery tych rozwiązań w Polsce.


TOP 200