Automatyczne rozmieszczanie serwerów

IBM zaprezentował oprogramowanie Tivoli Intelligent Orchestrator for Service Optimization (narzędzie typu "provisioning"), które rozmieszcza automatycznie serwery oraz udostępnia im niezbędne zasoby.

Dzięki oprogramowaniu Tivoli Intelligent Orchestrator for Service Optimization, administrator nie musi już wykonywać ręcznie takich zadań jak rozmieszczanie serwerów, udostępnianie im określonych zasobów (celem zwiększenia wydajności aplikacji), hosting stron WWW, czy planowanie wydajności.

Biorąc pod uwagę zasady określone wcześniej przez administratora, oprogramowanie przewiduje automatycznie wymagania dotyczące wielkości i rodzaju zasobów, zarządza usługami oraz rozmieszcza na serwerach aplikacje i systemy operacyjne. Oprogramowanie jest jednym z elementów szerszej inicjatywy IBM znanej pod nazwą OnDemand.

Zobacz również:

Po zainstalowaniu oprogramowania serwery uzyskują automatycznie dostęp do potrzebnych im zasobów, tak aby administratorzy nie zaprzątali sobie tym problemem głowy. W przypadku serwerów, które można dzielić na partycje, oprogramowanie Intelligent Orchestrator przydziela automatycznie określone zadania każdemu z procesorów.

Produkt zademonstrował swoje możliwości na turnieju tenisowym U.S. Open, po zainstalowaniu oprogramowania na serwerach pSeries, które obsługiwały tę imprezę oraz zarządzał serwerami udostępniającymi witrynę USOPEN.org.

Tivoli Intelligent Orchestratior automatycznie dodaje i usuwa serwery wraz z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami zgłaszanymi przez poszczególne aplikacje. Jedno z narzędzi wchodzące w skład pakietu nosi nazwę Symphony i może być używane przez przedsiębiorstwa do zarządzania zasobami w dużych centrach danych.

Narzędzie (w posiadanie którego Big Blue wszedł po przejęciu firmy Think Dynamics) pojawi się w ofercie IBM w październiku br. Pakiet można uruchamiać na intelowskich serwerach xSeries, skąd zarządza serwerami uniksowymi.

Cena produktu zależy od ilości monitorowanych serwerów i w przypadku 10 serwerów wynosi 20 tysięcy USD. IBM obiecuje, że pod koniec 2003 roku pojawi się kolejna wersja pakietu, który będzie mógł monitorować systemy mainframe oraz serwery RS/6000 i AS/400.