Australia daje zielone światło na projekty pilotażowe wykorzystujące blockchain. Przeznaczy 5,6 mln dolarów

Dwie firmy otrzymały dofinansowanie i wdrożą technologię blockchain w krajowych sektorach minerałów oraz żywności i napojów.

Blockchain powoli podbija rynek / Fot. Unsplash.com

Blockchain powoli podbija rynek / Fot. Unsplash.com

Rząd Australii zainwestuje ponad 5,6 mln dolarów w dwie firmy w ramach programu Blockchain Pilot Grants. Chce zbadać zdolność technologii blockchain do zwiększenia produktywności i konkurencyjności krajowych sektorów - minerałów oraz żywności i napojów.

Pierwsza dotacja trafi do Everledger, firmy, która zbada w jaki sposób można wykorzystać blockchain do stworzenia "cyfrowej certyfikacji" dla krytycznych minerałów w fazach wydobycia i ich przemieszczania.

Zobacz również:

  • 20 lipca rusza oparta na blockchainie platforma inwestycji w nieruchomości
  • Re_Open_UK: ponad 500 mln zł pomocy dla polskich firm, które ucierpiały na Brexicie
  • Australijski miliarder skarży firmę Meta

Działania te mają pomóc firmom z sektora minerałów w zapewnieniu zgodności z przepisami oraz zwiększeniu popytu na produkty australijskie na rynkach światowych. Jednocześnie firma ma zapewnić uproszczenie całego procesu i obniżenie jego kosztów.

Druga dotacja trafi z kolei do Convergence.tech. Tym razem środki trafią na wdrożenie technologii blockchain w celu automatyzacji kluczowych procesów raportowania w ramach systemu akcyzy, podatku od towarów, w tym piwa i napojów spirytusowych.

Blockchain ciągle niedoceniany

Finansowanie ma pomóc firmom w obniżeniu kosztów przestrzegania przepisów związanych z tworzeniem, przechowywaniem i transportem produktów. "Dotacje pilotażowe Blockchain pokażą potencjał tej technologii, aby pomóc firmom oszczędzać pieniądze i ograniczać biurokrację poprzez ulepszanie procesów, takich jak śledzenie produktów w całym łańcuchu dostaw i przekazywanie informacji o klientach" – powiedział Christian Porter, minister przemysłu, nauki i technologii w Australii. "Projekty pokażą również możliwości poprawy środowiska technicznego i regulacyjnego dla blockchain w Australii" - dodał.

W maju Australia ogłosiła, że zainwestuje prawie 1,2 miliarda dolarów w swoją cyfrową przyszłość w ramach strategii, która sprawi, że kraj zacznie kojarzyć się z "nowoczesną i wiodącą gospodarką cyfrową" do 2030 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200