Attachmate zakończyło proces zakupu Novella

Attachmate Group zakończył, warte 2,2 mld USD, przejęcie Novella. Dawny pionier systemów sieciowych przez nowego właściciela jest teraz określany jako “lider rozwiązań intelligent workload management".

Plany zakupu Novella Attachmate ogłosiło w listopadzie i trzyma się ujawnionych wówczas zamiarów zachowania dwóch osobnych działów biznesowych pod marką Novell i SUSE. W skład Attachmate Group wchodzą także Attachmate oraz NetIQ

Zarządzający Attachmate Group, przekonują, że cztery działy biznesowe uzupełniają się i nie dublują oferty. Firma będzie teraz oferować poszerzony wachlarz narzędzi w tym oprogramowanie do zarządzania, narzędzia open source, aplikacje do pracy grupowej, systemy do zarządzania bezpieczeństwem, tożsamością, compliance, a także rozwiązania wirtualizacyjne i chmurowe.

Oferta Attachmate będzie przez pewien czas obejmować także patenty Novella, które chciało wykupić konsorcjum powołane przez Microsoft. Plan ten powstrzymał amerykański departament sprawiedliwości. Urzędnicy po dokonaniu analizy skutków tej transakcji, nie wyrazili zgody. Istniało podejrzenie, że wykup patentów mógłby zaszkodzić rynkowi open source.

Dwie dekady temu Novell zbudował rynkową pozycję, dzięki sieciowemu systemowi operacyjnemu NetWare, ale ostatnio popadł w finansowe tarapaty, nieskutecznie próbując powtórzyć sukces na rynku rozwiązań od open source po narzędzia do zarządzania obciążeniem (workload management). W kwietniu 2011 Novel wprowadził Vibe - pakiet do pracy zespołowej wykorzystujący mechanizmy cloud computing.

Zanim pojawił się kupiec, Novell notował spadek przychodów rok do roku, przez osiem kwartałów z rzędu.

Attachmate znane było wcześniej z oprogramowania do emulacji terminali, a ostatnio poszerzyło ofertę o oprogramowanie do zarządzania po przejęciu firm NetIQ oraz OnDemand Software.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200