Atramentówki coraz bardziej podobne

Po uruchomieniu przez HP produkcji głowic do drukarek w technologii fotolitograficznej, używanej od wielu lat przez Canona, obserwujemy import idei w przeciwnym kierunku.

Tym razem chodzi o połączenie w jedną całość pojemnika z atramentem z głowicą drukującą. Takie rozwiązanie, znane od lat z urządzeń HP i Lexmarka zostało wprowadzone do tańszych drukarek Canona. Jak zwykle w takim rozwiązaniu mamy dwa naboje, jeden z trójką kolorów, CMY, drugi tylko z czarnym. Taka kombinacja została zastosowana w iP1600 i iP2200. Umożliwia druk w 1200x4800 dwupikolitrowymi kroplami. W modelach fotograficznych iP6210D i iP6220D jest do dyspozycji także wkład z atramentami foto. Dzięki nim można drukować w systemie sześciokolorowym. Nabój CL-41 z trzema kolorami jest wspólny dla obu rozwiązań. W tańszych drukarkach współpracuje z PG-40, w fotograficznych z CL-51 i zestawem foto CL-52. Ceny nabojów nie są jeszcze znane, a dane o ich wydajności różnią się od siebie.

Poza drukowaniem z nabojów wymiennych cześć nowych modeli używa jak dawniej, głowic stałych. Tylko ta cześć rodziny dziedziczy po poprzedniej podwójny podajnik po 150 kartek i umiejętność druku na płytach kompaktowych. Nowości różnią się liczbą dysz i zestawem atramentów, ale wszystkie imponują rozdzielczością 9600x2400 dpi i kroplami o objętości jednego pikolitra. W tym gronie jest drukarka sześciokolorowa iP6600D z kompletem tuszów rozpuszczalnikowych oraz trzy modele pięciokolorowe z czarnym barwnikiem w dwóch odmianach: pigmentowym do tekstu i rozpuszczalnikowym do zdjęć. Najtańszy ma oznaczenie iP4200, kolejny model iP5200 ma dodatkowo dupleks, a najdroższy iP5200R oprócz USB 2.0 jak cała rodzina, jeszcze interfejsy sieciowe WiFi i ethernet.

Zobacz również:

  • Nowe drukarki MFP Sharp - tanie i wydajne drukowanie dla MŚP
  • HP naprawia drukarki po wydaniu wadliwej aktualizacji

Całe zamieszanie spowodowane jest wymianą generacji atramentów. Nowa, nazwana ChromaLife 100, jeśli używana o drukowania na nowej rodzinie papierów, wytrzymuje bez wyraźnego płowienia 100 lat w albumie, ma 30-letnią odporność na światło i 10-letnią na wpływ ozonu, tlenków siarki i azotu.

Informacje http://www.canon.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200