Atrament dla korporacji

Druk atramentowy nie miał dotąd szans na konkurencję z wysoko wydajnymi, laserowymi urządzeniami drukującymi. HP chce to zmienić, wprowadzając rodzinę urządzeń MFP CM800 wykorzystujących nową technologię Edgeline.

Druk atramentowy nie miał dotąd szans na konkurencję z wysoko wydajnymi, laserowymi urządzeniami drukującymi. HP chce to zmienić, wprowadzając rodzinę urządzeń MFP CM800 wykorzystujących nową technologię Edgeline.

Dział HP Imaging and Printing Group (IPG) wprowadził do oferty wielofunkcyjne, atramentowe urządzenia drukujące przeznaczone dla odbiorców korporacyjnych, wykorzystujące nową technologię Edgeline. Umożliwia ona wyjątkowo szybki druk dokumentów sięgający 60 stron A4 na minutę. Obecnie dostępne są dwa modele - CM8060 i CM8050, które mają być konkurencją przede wszystkim dla urządzeń opartych na technologiach laserowych i architekturach wywodzących się z kopiarek, a oferowanych m.in. przez firmy: Xerox, Ricoh, Canon i Konica Minolta.

Skalowalny druk

1,4 mld USD

zainwestowało dotąd HP w rozwój druku atramentowego SPT (Scalable Printing Technology), którego efektem jest technologia Edgeline.

Technologia Edgeline została opracowana w ramach szerszego programu rozwoju druku atramentowego - SPT (Scalable Printing Technology). SPT to realizowany przez HP od 4 lat program, w który firma zainwestowała dotąd 1,4 mld USD, a który ma za zadanie opracowywanie nowych generacji głowic drukujących umożliwiających uzyskanie wyższej gęstości druku, a jednocześnie zwiększenie jego szybkości i jakości przy "dostępnej" cenie. Edgeline jest jednym z praktycznych rezultatów tego programu. Już w październiku 2006 r. HP wprowadził w USA pierwsze urządzenia w praktyce wykorzystujące Edgeline, tzw. kioski reprograficzne PhotoSmart Retail Kiosk, przeznaczone dla firm oferujących usługi kopiowania fotograficznego. Obecnie HP zaprezentowała urządzenia MFP klasy korporacyjnej CM8060 i CM8050 drukujące z prędkościami odpowiednio 60 i 50 str./min (mono) oraz 50 i 40 str./min (kolor). Mają one funkcje drukarki, kopiarki i skanera, a opcjonalnie faksu.

CM8060 drukują na papierze formatu do A3, wykorzystując system 4-kolorowy CMYK, zawierają 1 GB pamięci RAM, dysk o pojemności 80 GB oraz standardowy podajnik mieszczący 1500 kartek, a dodatkowym wyposażeniem jest podajnik na 4000 kartek oraz odbiornik z 4-szufladowym segregatorem i zszywaczem. Nominalne obciążenie urządzeń to 220 i 250 tys. stron/miesiąc (odpowiednio dla CM8050 i CM8060). Orientacyjne ceny podstawowej konfiguracji CM8000 zaczynają się od ok. 15 tys. euro.

Technologia Edgeline

Najważniejszymi innowacjami w technologii Edgeline są opracowanie systemu umożliwiającego szybkie wysychanie atramentu oraz zastosowanie nieruchomych głowic pozwalających na jednoczesny zadruk pełnej szerokości A4.

Urządzenia CM8060 są wyposażone w 6 głowic obsługujących po dwa kolory atramentu każda. Głowice są umieszczone parami obok siebie w taki sposób, że dwie z nich umożliwiają zadrukowanie dwoma kolorami pełnej szerokości papieru A4 w jednym przebiegu (druk na formacie A3 jest dwuprzebiegowy). Bezpośrednio do druku w standardzie CMYK (4 kolory) służą więc tylko 4 głowice. Pozostałe dwie z sześciu zawierają specjalny bezbarwny płyn (bonding agent) do pokrywania papieru, umożliwiający znaczne przyspieszenie procesu wysychania atramentu. W ten sposób HP uporała się z największą barierą ograniczającą szybkość druku atramentowego - czasem niezbędnym do wysychania płynu, tak aby nie następowało rozmazywanie wydruku. Oprócz tego urządzenia wykorzystują HP Vivera, o specjalnie zmodyfikowanym składzie, zapewniającym większą szybkość schnięcia.

Jedna głowica zawiera ponad 10 tys. dysz, czyli w sumie druk jest realizowany przez ponad 40 tys. jednocześnie działających dysz umożliwiających uzyskanie rozdzielczości maksymalnej 600 x 1200 dpi. Według HP, nominalna wytrzymałość głowic pozwala na wydrukowanie 2 mln stron. Są one bowiem wyposażone w dysze nadmiarowe oraz specjalny optyczny mechanizm automatycznego testowania ich sprawności i zastępowania dysz uszkodzonych przez sprawne. System ten ma zapewnić utrzymanie jakości druku nawet gdy maksymalnie 25% dysz zostanie uszkodzone.

Ekonomia głównym orężem

Atrament dla korporacji

Atramentowe urządzenie wielofunkcyjne HP CM8060

HP zdaje sobie sprawę, że sama technologia, nawet najlepsza, nie gwarantuje sukcesu na rynku korporacyjnym, gdzie użytkownicy zwracają dużą uwagę na ekonomię systemu drukującego. Dlatego też firma wprowadziła wiele dodatkowych modyfikacji do urządzeń serii CM8060, które mają zwiększyć ich atrakcyjność pod tym właśnie względem. Jak zapewniają przedstawiciele HP, koszt druku w przeliczeniu na stronę jest o 30% niższy niż w jakimkolwiek, konkurencyjnym urządzeniu podobnej klasy.

Dodatkowo w nowych urządzeniach wprowadzono zmodyfikowane tryby pracy - tzw. Professional (najwyższa jakość druku) i General Office. Ten drugi odpowiada standardowo dostępnemu w większości urządzeń trybowi ekonomicznemu, ale oferuje jakość niewiele mniejszą w porównaniu z trybem Professional, podczas gdy w konkurencyjnych urządzeniach jakość w trybie Draft często jest trudna do zaakceptowania. Oczywiście ceną takiego podejścia jest stosunkowo ograniczona redukcja kosztów (wg HP 20%), ale przy masowych wydrukach może to przynieść poważne oszczędności, jeśli użytkownicy będą korzystać głównie z trybu General Office, a nie Professional.

Inną modyfikacją jest wprowadzenie nowego mechanizmu zliczania drukowanych stron, który może być atrakcyjny dla użytkowników korzystających ze sprzętu na zasadzie opłat wnoszonych za wydrukowanie strony. W ofertach konkurencyjnych różne opłaty są z reguły naliczane od każdej strony monochromatycznej i kolorowej, przy czym ta druga to strona zawierająca nawet najmniejszy element (np. kropkę) drukowany w kolorze. HP wprowadziło mechanizm analizujący rzeczywistą powierzchnię druku w kolorze i jeśli nie przekracza ona 0,5%, to strona jest kwalifikowana jako monochromatyczna, ale typu Colour Accent (z małym elementem kolorowym).

Oprócz tego w nowych urządzeniach HP zastosował podobny interfejs (EasySelect Control Panel) jak we wcześniej wprowadzanych sieciowych drukarkach i MFP, rozszerzając go jednak o funkcję automatycznego odtwarzania filmów wideo dokładnie ilustrujących, w jaki sposób należy postępować w wypadku pojawienia się typowych problemów, takich jak konieczność usunięcia zaciętego papieru. Dodatkowo urządzenia są wyposażone w diody LED sygnalizujące, w którym miejscu występuje problem. Tego typu rozwiązania mają zmniejszyć koszty związane z obsługa i pomocą techniczną, bo większość standardowych problemów będzie mogła być względnie łatwo rozwiązywana bezpośrednio przez użytkowników.

HP podkreśla doświadczenie w opracowywaniu oprogramowania Web Jetadmin do zarządzania MFP i drukarkami sieciowymi w środowiskach korporacyjnych, które umożliwia monitorowanie i konfigurację także CM8050 i CM8060. Podkreśla również dostępność Universal Printer Driver - jednego, uniwersalnego sterownika, który może obsługiwać wszystkie modele urządzeń drukujących HP.


TOP 200