Atrament Xeroxa

Pierwszy, popularny model atramentowej drukarki Xerox jest tani, ale kosztowny w eksploatacji.

Pierwszy, popularny model atramentowej drukarki Xerox jest tani, ale kosztowny w eksploatacji.

Xerox wprowadził do sprzedaży tanią, atramentową drukarkę DocuPrint XJ4C, przeznaczoną dla użytkowników domowych lub małych biur. Jest to pierwszy tego typu model oferowany przez tę firmę, która jest bardziej znana jako producent kopiarek, dużych systemów poligraficznych i .

DocuPrint XJ4C ma rozdzielczość 600 dpi i wykorzystuje opracowane przez Xerox technologie automatycznej optymalizacji jakości kolorowych wydruków SmartPrint i Intelligent Color. W odróżnieniu od większości dostępnych na rynku tanich , model Xeroxa jest wyposażony w zestaw 4 niezależnych pojemników na każdy z CMYK. Nominalna szybkość drukowania wynosi 4 str./min (mono) i 1,5 str./min (kolor). Jako opcja oferowany jest tzw. Turbo Cartridge z czarnym atramentem, który ma wyższą pojemność od standardowych pojemników i umożliwia drukowanie z szybkością do 6 str./min.

Instalacja drukarki i sterowników dla Windows 95 przebiega standardowo i nie stwarza problemów. Oprogramowanie sterujące pracą urządzenia jest dobrze opracowane - oprócz typowych funkcji monitoruje ono poziom atramentów w każdym z niezależnych pojemników, na bieżąco informując o nim użytkownika. Jakość wydruków czarno-białych jest wysoka nawet przy wykorzystaniu zwykłego papieru. Podobnie jak w większości drukarek atramentowych, druk kolorowy wymaga zastosowania papierów specjalnych. Na papierze typu kserograficznego można drukować z rozdzielczością tylko 300 dpi, a jednocześnie przy pokryciu atramentem znacznych jego obszarów występuje fałdowanie powierzchni wskutek wsiąkania atramentu.

XJ4C ma dość duże wymiary obudowy, ale umieszczone w górnej części podajnik i odbiornik kartek powodują, że efektywnie zajmowana przez drukarkę powierzchnia biurka nie odbiega od standardu.

Drukarka jest tania - jej cena wynosi ok. 750 zł + VAT. Względnie drogie są, niestety, materiały eksploatacyjne - pojedynczy pojemnik z atramentem kolorowym lub czarnym kosztuje 50 zł + VAT, a Turbo Cartridge - 250 zł + VAT; ich nominalna wydajność wynosi odpowiednio 300 stron A4 (kolor), 275 stron (czarny) oraz 1100 stron (Turbo Cartridge).

Tanie, nie tanie

Pierwszy model atramentowej drukarki Xerox wzbogaca ofertę tanich drukarek dla indywidualnych użytkowników lub małych biur. Będzie on konkurował z popularnymi wersjami drukarek Hewlett-Packarda, Lexmarka i Canona. Ceny tego typu drukarek spadły do tak niskiego poziomu, że producentom bardzo trudno obecnie wyróżnić się na rynku, oferując szczególnie tani produkt. Praktycznie wszystkie dostępne modele kosztują ok. 700 zł. Źródłem zysku firm są materiały eksploatacyjne - specjalne papiery i głowice z atramentami. Toteż drukarki są tanie, ale ich eksploatacja - kosztowna. Jeśli ktoś wykonuje dużo wydruków (nawet kilkanaście stron dziennie), to trudno mu polecić drukarkę atramentową - znacznie lepiej jest wówczas skorzystać z urządzenia laserowego. Niezastąpioną zaletą atramentu jest oczywiście możliwość uzyskania wydruków kolorowych i to jest główny motor rozwoju rynku tanich drukarek atramentowych.

Wiesław Pawłowicz

<hr size=1 noshade>Atramentowa drukarka kolorowa DocuPrint XJ4C

Producent: Xerox Corp.

Przedstawicielstwo: Rank Xerox Poland

00-762 Warszawa

ul. Belwederska 20/22

tel. (+22) 651 18 45

fax (+22) 651 18 46

Cena: ok. 750 zł + VAT. Standardowy, pojedynczy pojemnik z atramentem - 50 zł + VAT. Pojemnik Turbo Cartridge z atramentem czarnym - 250 zł + VAT.


TOP 200