Atos ma chrapkę na DXC Technology

Koncern Atos złożył ofertę kupna DXC Technology – poinformowała agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. Wartość transakcji czyniłaby z niej największe przejęcie w historii Atosa.

Obecna wartość rynkowa DXC Technology, notowanej na nowojorskiej giełdzie, to 6,7 mld dolarów. Spółka boryka się jednak z problemami – w 2020 r. odnotowała spadek przychodów do 19,6 mld dol. z 20,75 mld w 2019 r. Wzrosło za to jej zadłużenie – z 7,4 mld dol. w 2019 r. do 9,9 mld w ub. roku.

Atos wycenił DXC na 10,1 mld dolarów, łącznie z zadłużeniem. Jak wskazuje Reuters, oferta została złożona w tym tygodniu.

Zobacz również:

  • Dane odpowiednio zaopiekowane
  • SoftBank chce kupić kolejną brytyjską firmę projektującą układy scalone

Przejęcie DXC jeszcze bardziej wzmocniłoby obecność Atosa za Atlantykiem, zapewniając koncernowi dostęp do szerokiej gamy klientów i produktów B2B, w tym do aplikacji analitycznych i chmurowych, a także do usług outsourcingu IT – donosi agencja.

Historia DXC Technology jest stosunkowo krótka. Sięga 2016 r., gdy władze HP Enterprise zdecydowały o wyodrębnieniu ze struktur firmy działu Enterprise Services. Ruch sfinalizowano rok później, gdy dział ów połączył się z organizacją Computer Sciences Corp, tworząc podwaliny pod DXC Technology (w Polsce funkcjonującą początkowo pod nazwą Enterprise Services Polska).

Atos kontynuuje serię akwizycji, przejmując firmy specjalizujące się w obszarach cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji i konsultingu. W 2020 r. nabył firmy Miner & Kasch zajmującą się sztuczną inteligencją i data science oraz Maven Wave świadczącą usługi w zakresie doradztwa chmurowego. W 2019 r. przejął kontrolę nad producentem rozwiązań zabezpieczających IDnomic.

Jak dotąd największy jednorazowy zakup Atosa to 3,4 mld dolarów. W 2018 r. Francuzi zapłacili tyle za Syntela, amerykańską firmę dostarczającą rozwiązania cyfrowe z takich obszarów jak chmura, narzędzia analityczne, internet rzeczy i automatyzacja.

W sprawie potencjalnego przejęcia DXC Technology Atos wydał krótkie oświadczenie, w którym potwierdził złożenie oferty „w sprawie potencjalnej przyjaznej transakcji między obiema grupami w celu stworzenia lidera usług cyfrowych korzystającego z globalnej skali, talentów i innowacji”.

Atos zastosuje dyscyplinę finansową, którą zawsze stosował w swojej strategii przejęć. Na obecnym etapie nie ma pewności, że takie podejście doprowadzi do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub transakcji – czytamy w oświadczeniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200