Atos dostarczy duńskiemu uniwersytetowi Quantum Learning Machine

Atos ogłosił strategiczne partnerstwo z DTU (Technical University of Denmark) w obszarze obliczeń kwantowych. W ramach partnerstwa Atos dostarczy duńskiemu uniwersytetowi swój system kwantowy noszący nazwę Quantum Learning Machine, które pomoże zatrudnionym w nim informatykom projektować nowe algorytmy.

DTU będzie tym samym pierwszą uczelnią w Danii, która będzie korzystać z Quantum Learning Machine, czyli rozwiązania zdolnego przetwarzać dane z użyciem 41 kubitów. DTU dołącza do kilku wiodących międzynarodowych instytucji, które mają dostęp do takich technologii. Są to np. takie placówki naukowe, jak Amerykańskie Laboratorium Departamentu Energii Oak Ridge w USA, Francuski Uniwersytet w Reims, a także Uniwersytet Nauk Stosowanych w Górnej Austrii.

Atos Quantum Learning Machine będzie wspierać profesorów i badaczy DTU w analizie i opracowywaniu nowych algorytmów - na przykład w rozwoju nowych struktur molekularnych. Naukowcy i studenci będą mieli teraz okazję współpracować ze społecznością biznesową w celu opracowania i testowania przyszłych programów oraz algorytmów kwantowych, które będą wykorzystywane do przetwarzania dużych ilości danych, w takich obszarach jak Big Data, Internet of Things oraz Sztuczna Inteligencja.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Firma Quantum Brilliance nawiązała współpracę z Beyond.pl
  • Atos ma nowego CEO

Atos Quantum Learning Machine to uprzemysłowiony i w pełni gotowy system kwantowy zdolny do symulowania do 41 kubitów. Łączy on ultra-kompaktowy system z kwantowym językiem programowania opartym na uniwersalnym standardzie aQasm (Atos Quantum Assembly Language). Dzięki infrastrukturze opartej na pamięci wydajność symulacji obliczeniowej może zostać zwiększona na każdym etapie.

"Atos Quantum Learning Machine umożliwi DTU eksperymentowanie z komputerami kwantowymi, które prawdopodobnie będą powszechnie dostępne w ciągu kilku lat. To da nam szerszą perspektywę i kontekst dotyczący technologii kwantowej - od technologii fizycznej i materiałowej, po programowanie” - powiedział Anders Bjarklev, DTU President.

"W ramach Eurotech Universities Alliance, DTU jest bardzo ważnym strategicznym partnerem dla firmy Atos w Danii. Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy wprowadzić maszynę Atos Quantum Learning Machine do państw nordyckich i zachęcać do nowatorskiego podejścia w nauce z najnowocześniejszym know-how”– skomentował Harri Saikkonen, Managing Director Atos Nordics.

Atos Quantum Learning Machine ma być dostarczona w 2019 roku i używana przez DTU zarówno w bieżących i przyszłych projektach badawczych.

Źródło: Atos Polska S.A.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200