Atman oferuje nową usługę: StaaS

Atman poszerzył usługę IaaS (Infrastructure as a Service) i wprowadził do niej nową opcję: Storage as a Service (StaaS), czyli wynajem wirtualnej przestrzeni magazynowej do przechowywania danych.

Storage as a Service (StaaS) to zewnętrzna pamięć w chmurze, bazująca na obiektowym systemie przechowywania danych (object storage). Usługę można wykorzystywać do backupu, czyli tworzenia kopii zapasowych, a także do archiwizacji danych, np. przechowywania archiwów poczty elektronicznej.

StaaS sprawdza jako repozytorium plików współdzielonych, do którego dostęp mają wyłącznie upoważnione osoby. Innym przydatnym zastosowaniem jest przechowywanie i serwowanie publicznie dostępnych statycznych treści serwisów internetowych, tj. zdjęć, podcastów, klipów wideo czy plików do pobrania, dzięki czemu odciąża się serwery WWW. Na przykład serwisy VoD dzięki StaaS mogą przechowywać cyfrowe biblioteki filmów i seriali, wymagające niebagatelnych zasobów magazynowych.

Zobacz również:

Podstawowymi zaletami usługi Storage as a Service są łatwość współdzielenia przestrzeni i wygodny dostęp do danych z każdego miejsca na świecie – oczywiście z dostępem do Internetu. Przy tym przechowywanie plików jest tu wyjątkowo wydajne i optymalne kosztowo, a dzięki zastosowanej technologii obiektowej – całkowicie uniezależnione od konkretnego serwera, wirtualnego czy fizycznego.

Zarządzanie StaaS odbywa się poprzez panel.cloud.atman.pl, co jest szczególnie wygodne dla użytkowników usługi Atman Cloud, ale klienci mogą także używać jednego z wielu ogólnie dostępnych narzędzi administracyjnych, jak np. S3 Browser, Cyberduck, s3cmd czy S3Express.

Atman swoją platformę chmurową poddał gruntownej przebudowie i oddał do użytku na początku tego roku. Atman Cloud bazuje na technologii OpenStack i jest usługą typu Virtual Private Cloud. Gwarantuje nielimitowane pasmo 1 Gb/s i przepustowość wewnętrznej sieci na poziomie 100 Gb/s, na której brzegu działa w pełni zautomatyzowany system Atman AntyDDoS, chroniący klientów przed atakami wolumetrycznymi.

Źródła: Atmam, inPlus Media


TOP 200