Athlon64 – premiera już za kilka dni

AMD zademonstruje 23 września w San Francisco długo oczekiwany procesor Athlon64, który w opinii wielu analityków stanowi duże wyzwanie dla Intela.

AMD pokłada duże nadzieje w tym procesorze, który może, po zainstalowaniu w komputerze pracującym pod 64-bitowym systemem operacyjnym, obsługiwać zarówno aplikacje 32-bitowe jak i 64-bitowe. Użytkownik może uruchamiać na takim komputerze starsze 32-bitowe aplikacje, migrując jednocześnie bez pośpiechu, krok po kroku, na środowisko 64-bitowe.

Panuje co prawda opinia, że użytkownicy nie są jeszcze przygotowani do przechodzenia na 64-bitowe przetwarzanie danych, ale AMD ma nadzieję, że procesor Atholo64 przyspieszy ten proces. Procesor używa nowego zestawu instrukcji (AMD64), który został opracowany przez dodanie nowych 64-bitowych instrukcji do instrukcji x86 używanych od wielu lat przez czołowych dostawców procesorów.

Zobacz również:

AMD szczyci się tym, że prześcignął w tej dziedzinie Intela, który nie ujawnił jak dotąd swoich planów dotyczących wprowadzenia 64-bitowych procesorów do komputerów typu desktop. Z kolei Intel ze spokojem odpowiada, że jest to zgodne z jego strategią. Opiera się ona na przekonaniu, że popyt na tego rodzaju procesory wzrośnie dopiero za kilka lat i Intel przystąpi wtedy do zdecydowanego działania.

Intel ma obecnie w swoje ofercie 64-bitowy procesor Itanium, który jest instalowany w serwerach. Układ używa nowego zestawu instrukcji, z którym programista musi się dokładnie zapoznać, zanim przystąpi do przenoszenia 32-bitowych aplikacji na platformę Itanium.

Specjaliści są przekonani, że Intel będzie musiał podążyć tą samą drogą co AMD, czyli opracować hybrydę podobną do procesora Athlo64, tak aby programiści nie musieli modyfikować tysięcy starszych aplikacji uruchamianych na komputerach desktop.

Obecnie tylko 5 do 10 procent serwerów jest przygotowanych do obsługiwania aplikacji 64-bitowych. Stąd przekonanie Intela, że AMD niepotrzebnie tak się spieszy z wprowadzeniem tej platformy do komputerów desktop. Biorąc pod uwagę fakt, że Microsoft też się nie spieszy ze wspieraniem takiej platformy sprzętowej, być może Intel ma rację.

Intel rzuca natomiast wyzwanie AMD na innym polu, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych użytkowników, którzy są entuzjastami gier komputerowych. Chodzi o procesor Pentium 4 Extreme Edition. Układ jest taktowany zegarem 3,2 GHz i dysponuje ekstra dużym buforem L3 o pojemności 2 MB. Procesor będzie można instalować w istniejących płytach głównych i będzie gotowy w listopadzie br.

Athlon64 może też z powodzeniem obsługiwać gry komputerowe i AMD już pojął współpracę z firmą Epic Games, która przygotowuje 64-bitową wersję popularnej gry noszącej nazwę Unreal Tournament.


TOP 200