Athlon znów najszybszy

AMD, najpoważniejszy konkurent Intela, ma szansę zapisać się jako producent najszybszego w tym stuleciu procesora dla komputerów PC. Na rynek firma wprowadziła układ Athlon 750 MHz.

AMD, najpoważniejszy konkurent Intela, ma szansę zapisać się jako producent najszybszego w tym stuleciu procesora dla komputerów PC. Na rynek firma wprowadziła układ Athlon 750 MHz.

Najszybszym procesorem w ofercie Intela jest Pentium III o częstotliwości 733 MHz. Pierwszeństwo Advanced Micro Devices (AMD) daje minimalnie szybszy zegar procesora Athlon. Procesor taktowany zegarem o częstotliwości 750 MHz jest pierwszym układem AMD, opracowanym w technologii 0,18 ľm. Od tej pory wszyst- kie jego nowe modele będą wytwarzane przy użyciu tej zawansowanej technologii.

Nareszcie zarobek

Większość sprzedawanych przez AMD procesorów wciąż stanowią modele K6-2. Podczas premiery nowej wersji Athlona firma zaprezentowała K6-2 533 MHz - najwydajniejszy układ rodziny K6-2, przeznaczony dla tanich modeli PC. Jego cena dla odbiorców OEM wynosi ok. 170 USD. Dla porównania, Athlon 750 MHz kosztuje 800 USD i to przy zakupie co najmniej tysiąca sztuk.

Dzięki nowym produktom AMD może zwiększyć udział w rynku. Wszystko zależy jednak od tego, czy firmie uda się szybko uruchomić masową produkcję Athlona. Szefowie firmy zapowiadają, że do końca roku na rynku znajdzie się ok. 800 tys. nowych układów i po raz pierwszy od dłuższego już czasu AMD osiągnie zysk. Ostatni kwartał przyniósł stratę w wysokości ponad 100 mln USD.

Zadyszka Intela

Okazją do odebrania Intelowi części rynku są kłopoty najgroźniejszego rywala. Najpierw Intel musiał opóźnić wprowadzenie Pentium III Coppermine ze względu na nieprawidłową współpracę chipsetu 820 z pamięciami Rambus. Kiedy już udało się rozwiązać ten problem, okazało się, że firma ma kłopoty z uruchomieniem masowej produkcji tych układów wytwarzanych w technologii 0,18 ľm.

Z punktu widzenia zyskowności, dla AMD ważne jest, by procesory tej firmy znalazły zastosowanie w komputerach PC przeznaczonych dla odbiorców korporacyjnych. W tej dziedzinie firma wciąż nie odnosi sukcesów. Przedstawiciele AMD chwalą się, że udało się im zdobyć zaufanie znanych producentów, takich jak Compaq i IBM, którzy dotychczas w sprzęcie wyższej klasy instalowali układy Intela, a AMD stosowali tylko w najtańszych modelach.

Najszybszy przed 2000 r.

AMD Athlon 750 MHz jest procesorem siódmej generacji x86 o mikroarchitekturze superskalarnej, wyposażonym w jednostkę zmiennopozycyjną, 128 KB pamięci podręcznej L1, technologię 3DNow! (24 dodatkowe instrukcje multimedialne) i magistralę systemową 200 MHz wykorzystującą technologię Alpha EV6.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200