Athlon 4 w notebookach

Na rynku pojawiają się komputery przenośne z długo oczekiwanymi procesorami Athlon 4. Pierwszymi producentami, którzy wprowadzają do oferty modele z najnowszymi układami AMD są Compaq i HP.

Pod koniec czerwca HP wprowadzi do sprzedaży notebooki z serii Pavilion wykorzystujące procesor Athlon 4. HP będzie zatem drugim producentem na świecie oferującym komputery przenośne z najnowszym układem AMD. Compaq rozpoczął już sprzedaż modeli Presario zbudowanych w oparciu o Athlon 4.

AMD ma nadzieje, że zastosowanie Athlonów przez czołowych producentów notebooków, pozwoli firmie skuteczniej niż dotychczas konkurować z Intelem na rynku układów moblinych. Wcześniej Compaq, HP i kilku innych producentów oferowało komputery przenośne ze starszymi układami AMD K6-2+. Nie osiągnęły one jednak spodziewanego sukcesu. Obecnie AMD ma w ręku więcej atutów. Athlon 4 posiada zmodyfikowany rdzeń o kodowej nazwie Palomino. Jak zapewnia producent nowy układ osiąga o ok. 15 - 20% lepszą wydajność w stosunku do "stacjonarnych" Athlonów działających z tą samą częstotliwością zegara. Procesor ten prowdopodobnie będzie przez dłuższy czas najszybszym układem na rynku przeznaczonym dla komputerów przenośnych. Premiera mobilnego układu Pentium 4 nastąpi prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. Inżynierowie AMD wciąż jednak nie mogą uporać się z obniżeniem poboru prądu przez układy Athlon. W procesorach z rdzeniem Palomino zaimplementowano technologię redukującą pobór mocy (PowerNow) nawet do 24 W, lecz są to wartości dużo wyższe niż w przypadku rozwiązań opracowanych przez Intela czy firmę Transmeta.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200