Atende Software zmienia właściciela

29 grudnia 2020 r. zawarto umowę sprzedaży 100 % udziałów w Atende Software, spółki należącej do grupy kapitałowej Atende S.A. Nowym właścicielem Atende Software jest spólka powiązana z firmą inwestycyjną Custodia Capital. Wartość transakcji wyniosła 52,5 mln zł.

(źródło ilustracji: Atende Software)

Atende Software powstała w 2007 r. i od początku swojej działalności operacyjnej koncentrowała się na rozwoju i komercjalizacji autorskiego rozwiązania redGalaxy, stanowiącego podstawę do budowy serwisów telewizji internetowej. To platforma technologiczna dla telewizji internetowej w modelu Over-the-top, obejmująca moduł zarządzania treściami, system dystrybucji treści, transkodery, systemy zabezpieczania treści, a także aplikacje klienckich dla różnorodnych urządzeń końcowych.

Wśród nadawców telewizyjnych korzystających z platformy redGalaxy znajdują się m.in. TVN Discovery Poland i TV3 Group. Używają jej także operatorzy telekomunikacyjni, np. P4, operator sieci Play.

Zobacz również:

W 2011 r., do portfolio Atende Software weszły systemy dla energetyki w zakresie sieci inteligentnych (ang. Smart Grid). 30 listopada 2020 r. działalność ta została wydzielona w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa i powstała z niej spółka Atende Industries, w której 100% udziałów posiada Atende S.A.

Od 2015 r. Atende Software rozwijało również platformę redGuardian, system klasy operatorskiej do ochrony przed atakami DDoS.

„Spółka Atende Software była i jest w części multimedialnej największym dostawcą usług w zakresie telewizji internetowej w kraju, z ambicjami dalszej ekspansji, także międzynarodowej. Dalszy rozwój wymaga pełnej koncentracji na tym celu. Mam nadzieję, że nowi właściciele Atende Software (…) zrealizują ten cel. Natomiast celem Atende będzie koncentracja na rozwoju spółki Atende Industries głównie w obszarze energetyki” – powiedział Roman Szwed, prezes zarządu Atende S.A.

Nowy właściciel, czyli Custodia Capital, koncentruje swoje działania inwestycyjne (typu private equity) w Polsce na rynku małych i średnich przedsiębiorstw.

Strategia Atende Software na najbliższe lata przewiduje dynamiczną ekspansję zagraniczną w oparciu o platformę OTT dla mniejszych klientów z sektora B2B oraz opracowywanie kolejnych produktów oferowanych w modelu Platform as a Service dla klientów korporacyjnych – czytamy w oficjalnym komunikacie dotyczącym zmian właścicielskich.

Jak wynika z raportu Computerworld TOP200, przychody Atende Software ze sprzedaży produktów i usług wyniosły w 2019 r. nieco ponad 30 mln zł. Skonsolidowane przychody grupy kapitałowej Atende przekroczyły z kolei 295 mln zł.


TOP 200