Ataki wykorzystujące szyfrowanie pokonują ochronę 70% organizacji - raport

Vectra AI opublikowała raport „The evolving role of NDR. Leveraging AI and Cloud Visibility to Support XDR Strategies”. Wnioski: bezprecedensowe obciążenie sieci, skokowy wzrost skomplikowania zagrożeń. Aż 45% ataków kończy się wieloma naruszeniami zabezpieczeń. Cyberprzestępcy wykorzystują szyfrowanie, aby niepostrzeżenie włamać się do firm.

Geralt/ Pixabay

Raport na zlecenie Vectra Ai został opracowany na podstawie odpowiedzi udzielonych przez 376 specjalistów IT, cyberbezpieczeństwa i sieci odpowiedzialnych za zarządzanie bezpieczeństwem sieci w swoich organizacjach. Powstał na podstawie badania zamówionego przez Vectra Ai, a przeprowadzonego przez Enterprise Strategy Group (ESG), za jedną z wiodących na świecie firm zajmujących się analizą, badaniami i strategią technologiczną.

Raport „The evolving role of NDR. Leveraging AI and Cloud Visibility to Support XDR Strategies” autorstwa Johna Grady’ego, starszego analityka z ESG wskazuje na przyczyny dla których zespoły ds. bezpieczeństwa mają coraz większe trudności z wykrywaniem i powstrzymywaniem cyberzagrożeń wymierzonych w ich organizacje.

Zobacz również:

  • Cyberwojna trwa na Bliskim Wschodzie

Wnioski są co najmniej niepokojące – zagrożeń jest nie tylko więcej, ale też stały się one coraz bardziej finezyjne i trudniejsze do wykrycia. Tak odpowiedziało 60% przedstawicieli małych i średnich firm. Nie jest zaskakujące, że to małym organizacjom trudniej jest zmagać się z cyberprzestępczością, także ze względów finansowych.

Aż 70% organizacji padło ofiarą ataku wykorzystującego zaszyfrowany ruch w celu uniknięcia wykrycia. 45% respondentów przyznało, że ich firma była ofiarą takiego ataku wielokrotnie. 66% przebadanych organizacji nadal nie ma pełnego wglądu w zaszyfrowany ruch, co czyni je bardzo podatnymi na dalsze ataki z wykorzystaniem tej metody.

Ogółem, 45% specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i sieci uważa, że wzrósł nakład pracy związany z wykrywaniem zagrożeń i reagowaniem na nie — z czego 40% wskazuje na wzrost zasobów w chmurze, a 36% na więcej urządzeń w sieci.

37% uważa, że wzrósł stopień zaawansowania zagrożeń powodując że są znacznie trudniejsze do wykrycia. Zaledwie 34% respondentów potwierdziło, że ich organizacje mają wgląd w cały zaszyfrowany ruch.

69% badanych jest zgodnych co do tego, że opóźnienie między atakiem a jego wykryciem daje napastnikom zbyt dużo czasu na działanie - 29% wskazuje również na problemy z komunikacją między Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) a pozostałymi zespołami IT.

Z raportu wynika również, że specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa i sieci zmagają się z szybko rosnącym nakładem pracy związanym ze skutecznym analizą i wykrywaniem zagrożeń i reagowaniem na nie. Uniemożliwia to analitykom skupienie się na zaawansowanych atakach. 23% uważa, że analitycy SOC nie posiadają odpowiedniego poziomu umiejętności, a 18% uważa, że brakuje im personelu – to sugeruje, że analitycy bezpieczeństwa nie są przygotowani do radzenia sobie ze skalą cyberataków, z którymi mają do czynienia.

„Aby powstrzymać falę zagrożeń, zespoły ds. bezpieczeństwa potrzebują pełnego wglądu w swoje środowiska, aby mogły wykryć oznaki ataku, zanim stanie się on naruszeniem. Dzięki wyposażeniu analityków w technologię opartą na sztucznej inteligencji organizacje mogą nadać priorytet nieznanym i pilnym zagrożeniom, które stanowią największe ryzyko dla firmy. Poprawia to wydajność pracy analityków poprzez redukcję szumu powiadomień, a także uzbraja ich w narzędzia pozwalające zmniejszyć ryzyko i zapewnić bezpieczeństwo organizacji” – komentuje Mark Wojtasiak, VP Product Strategy w Vectra AI.

Źródło: vectra.ai

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200