Ataki wielowektorowe - cechy charakterystyczne i zapobieganie

Cyberprzestępcy coraz częściej sięgają po ataki wielowektorowe. Czym charakteryzuje się tego typu atak i jak się przed nim chronić?

Stała rozbudowywanie systemów informatycznych oraz zabezpieczeń wymusza na cyberprzestępcach aktywnego poszukiwania nowych sposób atakowania swoich ofiar. Dzisiejsze zabezpieczenie infrastruktury IT można porównać do maratonu. To wymagające, długotrwałe i niezwykle wycieńczające działanie. Bardzo często firmy dbające o bezpieczeństwo cybernetyczne prześcigają się z cyberprzestępcami w zabezpieczeniach dostępu do swoich produktów. Czasami zabezpieczenia pojawiają się na czas, ale coraz częściej zdarza się, że cyberprzestepcy są o krok przed twórcami oprogramowania oraz specjalistami ds. cyberbezpieczeństwa.

Czym są i jak wyglądają ataki wielowektorowe
Źródło: Surface / Unsplash

Czym są i jak wyglądają ataki wielowektorowe

Źródło: Surface / Unsplash

Cyberprzestępcy coraz częściej mają zauważalnie większą wiedzę i budżety, niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki nowym zasobom informacyjno-finansowym często sięgają po kilka metod ataku w celu uzyskania dostępu do interesujących ich danych. Tego typu ataki nazywane są atakami wielowektorowymi.

Zobacz również:

  • Ponad pół miliona kont Roku w niebezpieczeństwie po ataku
  • Przeglądarka Chrome będzie jeszcze jakiś czas akceptować pliki cookie

Ataki wielowektorowe - charakterystyka

Atak wielowektorowy to forma cyberataku, w której cyberprzestępca atakuje system komputerowy lub sieć przy użyciu kilku strategii i technik w tym samym momencie. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której złodziej próbuje włamać się do nieruchomości z kilku miejsc, ponieważ jest świadomy, że nieruchomość ta jest dobrze zabezpieczona. W takim scenariuszu złodziej będzie próbował sforsować drzwi wejściowe, tylne drzwi, okna, a nawet dach w niemalże tym samym czasie. Powodem tego działania jest zwiększenie szans na udane wejście do interesującego go budynku.

W taki sam sposób, z tym że w przestrzeni cyfrowej działają cyberprzestępcy. Bardzo często podczas ataku wielowektorowego wykorzystuję się atak phishingowy w połączeniu z Brute Force, a całość bardzo często uzupełnia dodatkowo oprogramowanie typu ransomware wstrzykiwane na komputer atakowanej osoby.

Dzięki atakowi wielowektorowemu cyberprzestepcy oddziałowują na wiele elementów systemu informatycznego licząc na złamanie zabezpieczeń i przeniknięcie do jego wewnątrz. Dzięki sporej ilości ataków znacząco zwiększa się prawdopodobieństwo przeprowadzenia udanego ataku cybernetycznego.

Jak przygotowywane są ataki wielowektorowe?

Cyberprzestępcy są bardzo dokładni podczas wdrażania ataku wielowektorowego, ponieważ chcą wykorzystać każdą szansę, jaką mają. Oznacza to, że przed przystąpieniem do ataku wielowektorowego przeprowadzany jest bardzo dogłębny research polegający między innymi na monitorowaniu zachowania atakowanego.

1. Zbieranie informacji o celu

Dokładne zbadanie celu i jego zwykłych zachowań jest kluczowym elementem w przeprowadzaniu cyberataków. Bez względu na to, jaki jest motyw ataku, hakerzy poświęcają swój czas na obserwację i zbieranie informacji o celu, zanim zaatakują. Dzięki temu stają się świadomi pewnych słabych punktów i luk w zabezpieczeniach. Następnie wykorzystują różne środki, aby pasywnie badać zachowania online, śledzić interakcje, szukać luk w hasłach itp.

2. Wybór odpowiednich technik ataku wielowektorowego

Po przeprowadzeniu dokładnego rozpoznania i zbadania typowych zachowań atakowanej osoby, cyberprzestępcy płynnie przechodzą do wyboru metod ataku wielowektorowego.

Cyberprzestępcy zdają sobie sprawę z faktu, że techniki cyberataków nie są uniwersalne. Jedna strategia może być odpowiednia dla określonego obszaru, a nieodpowiednia dla innego. Na podstawie informacji uzyskanych od użytkownika hakerzy wybierają różne taktyki ataku odpowiednie do danego zadania. Mogą to być wiadomości phishingowe, złośliwe oprogramowanie, ataki DDoS itp. Każda pozycja na liście ma uzasadniony powód, a celem jest stworzenie silnej kombinacji technik, które wzajemnie się uzupełniają.

3. Zsynchronizowanie ataków

Po wybraniu technik ataku, które zostaną wykorzystane w ramach ataku wielowektorowego następuje faza stworzenia planu ataku i ułożenia jego sekwencji, które będą następować bezpośrednio po sobie. Ostrożnie przeprowadzone ataki pozwalają zmylić użytkownika oraz ograniczyć ryzyko wykrycia cyberprzestępców.

Cyberprzestępcy wykorzystują różne rodzaje ataków cybernetycznych
Źródło: Michael Geiger / Unsplash

Cyberprzestępcy wykorzystują różne rodzaje ataków cybernetycznych

Źródło: Michael Geiger / Unsplash

Gdy użytkownik zajmuje się odparciem ataku typu ransomware istnieje duża szansa, że da się złapać na klasyczny phishing.

Ochrona przed atakami wielowektorowymi

Ze względu na charakterystykę ataków wielowektorowych niestety nie ma uniwersalnej metody na ochronę. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia ataków wielowektorowych konieczne jest wdrożenie dokładnej, wielowarstwowej strategii cyberbezpieczeństwa, która podobnie jak atak wielowektorowy składać się będzie z wielu systemów zabezpieczeń. Dodatkowo warto wdrożyć szereg dobrych praktyk związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym.

Regularna aktualizacja systemu i oprogramowania

Praca z aktualną wersją systemu operacyjnego oraz oprogramowania skutecznie minimalizuje ryzyko wykorzystania znanych luk w zabezpieczeniach.

W przypadku korzystania z przestarzałych systemów i poprzednich wersji oprogramowania może dojść do naruszenia bezpieczeństwa. Ważne jest, aby wyposażyć swoje oprogramowanie, system operacyjny i aplikacje w najnowsze komponenty bezpieczeństwa, ponieważ są one najbardziej skuteczne.

Na poziomie sprzętowym warto wykorzystać szyfrowanie plików na dyskach, aby w razie kradzieży komputera lub przeprowadzenia udanego ataku ograniczyć możliwość odczytu plików.

Wykorzystanie wiarygodnego antywirusa i firewalla

Korzystanie ze skutecznych zapór sieciowych i systemów antywirusowych ułatwia opieranie się atakom wielowektorowym, ponieważ blokują one możliwe punkty wejścia. Korzystanie z darmowych rozwiązań dostępnych na rynku niestety nie gwarantuje odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Lepiej zainwestować w niezawodne oprogramowanie antywirusowe do identyfikacji i usuwania złośliwego oprogramowania oraz zainstalować solidną zaporę sieciową do blokowania niechcianego ruchu.

Wdrożenie polityki silnych haseł i weryfikacji 2FA/MFA

Od słabych haseł bardzo często rozpoczynają się różnego rodzaju ataki cybernetyczne. Aby zapobiegać atakom wielowektorowym należy posiadać wdrożoną politykę silnych haseł oraz korzystać z menedżerów haseł tworzących unikalne i niesłownikowe hasła.

Silne hasła chronią przed atakami wielowektorowymi
Źrodło: regularguy.eth / Unsplash

Silne hasła chronią przed atakami wielowektorowymi

Źrodło: regularguy.eth / Unsplash

Odpowiednio silne hasła w połączeniu z uruchomioną weryfikacją wieloskładnikową skutecznie utrudniają przeprowadzenie ataków wielowektorowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200