Ataki ransomware coraz większym zagrożeniem

Pojawiła się 5. już edycja badania „2021 Global Data Protection Index”, którego autorem jest Dell. Jeden z najważniejszych wniosków zawartych w badaniu jest wysoce niepokojący i świadczy o tym, że firmy borykają się obecnie z dużymi kłopotami związanymi z atakami szkodliwego oprogramowania ransomware.

Dell

„Większość organizacji nie wie, czy będzie w stanie odzyskać dane w razie ataku typu ransomware” - czytamy w badaniu. Być może wynika to między innymi stąd, że firmy zarządzają obecnie ponad 10-krotnie większą ilością danych niż pięć lat temu – z 1,45 petabajtów w 2016 roku do 14,6 petabajtów w 2021 roku - przy czym 82% decydentów IT obawia się, że ich obecne rozwiązania w zakresie ochrony danych nie wystarczą, by sprostać wszystkim przyszłym wyzwaniom biznesowym.

Aż 62% obawia się, że obecne systemy ochrony danych mogą być również niewystarczające, by przeciwdziałać cyberzagrożeniom, a 74% przyznaje, że niebezpieczeństwo utraty danych zwiększa się wraz ze wzrostem liczby osób pracujących zdalnie. Z kolei wyniki ostatniego badania IDC wskazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy ponad jedna trzecia organizacji na świecie doświadczyła ataku typu ransomware lub działań, które zablokowały dostęp do systemów lub danych.

Zobacz również:

  • Uprawnienia na Androidzie - jak złączyć bezpieczeństwo z wygodą
  • Rządy coraz częściej blokują swoim obywatelom dostęp do internetu
  • Dell XPS 13 w odświeżonym wydaniu powalczy z Apple

Dodatkowo 82% respondentów obawia się, że istniejące w ich organizacji rozwiązania do ochrony danych nie pozwolą sprostać wszystkim przyszłym wyzwaniom biznesowym. Obawy te są uzasadnione, ponieważ ponad 30% respondentów zgłosiło utratę danych w ciągu ostatniego roku, a prawie połowa (45%) doświadczyła nieplanowanych przestojów systemu.

I na koniec słowo o kosztach finansowych ataków ransomware. W uśrednionym ujęciu koszt utraty danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy był blisko czterokrotnie wyższy w przypadku organizacji korzystających z usług wielu dostawców rozwiązań ochrony danych niż w przypadku tych, które zaopatruje jeden dostawca. To powinno dać do myślenia każdej firmie, które chce chronić skutecznie swój system IT przed poczynaniami hakerów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200