Atak Linuxa na pozycje Unixa?

Europejskia część Compaqa przygotowuje się do ekspansji Linuxa na pozycje zajmowane tradycyjnie przez systemy Unix. Firma podjęła m.in. decyzję o sprzymierzeniu się z dostawcą oprogramowania messagingu - firmą Sendmail - w celu przygotowania opartego na Linuksie systemu poczty elektronicznej dla rynku korporacyjnego.

Europejskie oddziały Compaqa przygotowują się do szerokiej ekspansji a na pozycje zajmowane tradycyjnie przez systemy Unix.

Compaq zamierza zaatakować tradycyjne bastiony Unixa na rynku systemów dla przedsiębiorstw, wprowadzając tam system Linux. Jako dostawca Unixa firma znacznie "odstawała" w sprzedaży od Suna, IBM i HP, dlatego też podjęła decyzję o sprzymierzeniu się z dostawcą oprogramowania messagingu - firmą Sendmail - w celu przygotowania, jednego z pierwszych, opartego na Linuksie systemu poczty elektronicznej dla rynku korporacyjnego. Rozwiązanie to ma być dostarczane bezpośrednio do globalnych korporacji, niemniej jednak obie firmy zamierzają także zachęcić lokalnych dystrybutorów VAR w Europie do podjęcia sprzedaży dla mniejszych klientów korporacyjnych.

Zobacz również:

Compaq zamierza posadowić system firmy Sendmail na platformie serwerowej Proliant opartej na Intelu. W opinii przedstawicieli Sendmail nowy, zintegrowany zestaw poczty elektronicznej, proponowany przez Compaqa, może przynieść znaczące oszczędności użytkownikom korporacyjnym w porównaniu z aktualnie pracującymi systemami uniksowymi. Szacują oni, że system pocztowy przedsiębiorstwa z 10 000 użytkowników może kosztować w rozwiązaniu Compaq/Sendmail ok. 4,8 USD za użytkownika, w porównaniu z 10,3 USD w przypadku dostępnych rozwiązań Suna.

Compaq jest zagorzałym zwolennikiem wprowadzenia Linuxa na rynek rozwiązań dla dużych przedsiębiorstw. Wyzwaniem dla firmy będzie jednak przekonanie do tego dotychczasowych użytkowników Unixa. W tym pomóc ma sojusz z Sendmail.


×