Asus wprowadza do sprzedaży laptopy z CPU Intel 13. generacji

Asus odświeżył swoje laptopy z serii ZenBook, VivoBook oraz TUF. Wybrane komputery otrzymały możliwość konfiguracji z procesorami Intel 13. generacji. Część konstrukcji da się zamówić z układami 11, 12 oraz 13 generacji.

Asus zdecydował się na odświeżenie kilku modeli swoich laptopów. Firma wprowadziła na rynek konfiguracje wyposażone w najnowsze procesory mobilne Intel 13. generacji. Po raz pierwszy w historii producenta jeden model laptopa można zamówić z procesorami pochodzącymi z trzech różnych generacji - 11, 12 oraz 13.

Asus VivoBook z procesorem Intel Core i9-13900H
Źródło; asus.com

Asus VivoBook z procesorem Intel Core i9-13900H

Źródło; asus.com

Najnowsze układy mobilne Intel Raptor Lake zostały zapowiedziane na początku stycznia 2023 roku, a firma Asus jest jedną z pierwszych, która ogłosiła nowe laptopy wykorzystujące najnowsze chipy firmy Intel.

Zobacz również:

  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela

Tajwański producent zdecydował się wykorzystać układy z literką H i U na końcu. Pierwsze z nich to modele o podwyższonym TDP, które mogą mieć nawet do 14 rdzeni. Procesory z literą U to klasyczne modele niskonapięciowe o TDP na poziomie 15 W, które trafią do większości nowych komputerów przenośnych.

W chwili obecnej modele z rodziny Vivobook można skonfigurować z procesorem Intel Core i9-13900H. To 14-rdzeniowy procesor z obsługą 20 wątków w tym samym czasie. Wyposażono go w 6 wydajnych oraz 8 energooszczędnych rdzeni. Ilość pamięci cache L3 wynosi aż 24 MB, a częstotliwość takwoania w trybie Turbo do 5,4 GHz (jednowątkowo) oraz 4,1 GHz (wielowątkowo). Bazowa częstotliwość taktowania wydanych rdzeni wynosi 2,6 GHz, a energooszczędnych 1,9 Ghz.

Najtańsze z nowych komputerów można będzie skonfigurować również z procesorami Intel Pentium 8505.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200