Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX

Instalacja bez problemów

Konfigurację można tu wykonać na dwa sposoby: przedzierając się przez ręczną modyfikację tekstowych plików konfiguracyjnych lub poprzez uprzednie zainstalowanie dodatkowej paczki - graficznego interfejsu użytkownika - Asterisk GUI. Instrukcja jak to zrobić jest bardzo dobra i ponownie polega na prostej instalacji z wykorzystaniem linii komend.

Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX

Na stroniehttp://www.asteriskdocs.org/ jest do pobrania za darmo elektroniczna wersja książki o Asterisku wydawnictwa O’Reilly.

Uruchomienie podstawowej, wewnętrznej funkcjonalności PBX - najprościej rzecz ujmując - polega na wyedytowaniu odpowiednich tekstowych plików konfiguracyjnych. Wprawdzie jest ich wiele, ale wystarczy dokonać zmian tylko w dwóch z nich. Dla bardziej zaawansowanych konfiguracji, w szczególności zestawiania połączenia PSTN, zewnętrznych łączy SIP typu trunk i wielu dodatkowych funkcjonalności, takich jak kierowanie rozmów, ACD czy poczta głosowa, z pomocą przychodzi GUI. Jego bardzo użyteczną właściwością jest możliwość pokazywania wzajemnej zależności między poszczególnymi funkcjami centrali, co ułatwia rozwiązywanie potencjalnych problemów. Podsumowując, graficzny interfejs użytkownika jest zarazem bardzo praktyczny i funkcjonalny.

Z dokumentacją gorzej

Wspomnieliśmy już, że proces instalacji oprogramowania jest bardzo prosty, zwłaszcza dzięki podpowiedziom pojawiającym się w trakcie instalacji. A co z dokumentacją dotyczącą konfiguracji paczki? Niestety, jest ona słabym punktem produktu. I to właśnie jej złożoność wpływa na opinie, że Asterisk jest narzędziem trudnym w użyciu. Na stronie internetowej projektu odnajdziemy bezpośredni link, pod którym możemy pobrać pełną i darmową wersję książki wydawnictwa O’Reilly dotyczącą Asteriska.

Asterisk 1.4 - gwiazdka w świecie IP-PBX

Firma Digium jest zarówno sponsorem projektu rozwojowego Asteriska, jak i dostawcą sprzętowych adapterów do połączeń z publiczną siecią telefonii komutowanej. Nie dziwi zatem szerokie wsparcie centralki dla kart z produktowego portfolio tej firmy. Jednak z Asteriskiem kompatybilne są również karty p

Zawartość publikacji jest wprawdzie ciekawa, a tutoriale prowadzą czytelnika krok po kroku, jednak nie dowiemy się do końca, dlaczego mamy wykonywać takie, a nie inne czynności, oraz nie poznamy znaczenia wszystkich komend. Podręcznik może być bardziej przystępny dla osób mających podstawową wiedzę i doświadczenie z Asteriskiem. Aby takie zdobyć, najlepiej skorzystać z wyszukiwarek internetowych. Ponadto, autorzy mogli zamieścić w książce więcej diagramów i dodatkowych rozdziałów, które pokazałyby poszczególne zależności między plikami konfiguracyjnymi.

Mimo to Asterisk to naprawdę świetne narzędzie. Chociaż obecnie niemal zmusza nas do używania sprzętu firmy Digium, rozwijane jest już wsparcie coraz większej liczby niezależnych producentów. Konfiguracja centrali wymaga wprawdzie ogromnej ilości operacji, ale jest to spowodowane tym, że Asterisk to narzędzie potężne i oferujące wiele funkcjonalności. Jedynym mankamentem okazuje się zatem zbyt zaawansowana dokumentacja, ale tu z pomocą przychodzą wspomniany guide i “wszystkowiedzący" Google, dzięki którym na pewno znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i podpowiedzi rozwiązań pojawiających się problemów.


TOP 200