Asseco wchodzi na nowe rynki w Afryce

Asseco Poland dokonało przejęcia portugalskiej firmy Exictos SGPS, działającej - oprócz rodzimego kraju - także w jego dawnych koloniach: Angoli, Mozambiku i Republice Zielonego Przylądka. Transakcja dała rzeszowskiemu dostawcy dostęp do tych rynków.

Wykupując 61,38% udziałów, Asseco objęło pakiet kontrolny spółki Exictos SGPS. Wartość transakcji wyniosła 21,5 mln euro. Exictos to firma wyspecjalizowała w produkcji i wdrożeniach oprogramowania dla sektora bankowego - obecnie jest dostawcą dla ponad 60 banków na terenie Portugalii i krajów portugalskojęzycznych.

Akwizycja Exictos SGPS jest traktowana jako wzmocnienie pozycji Asseco na rynku dostawców IT dla sektora bankowości. Jest także kolejnym etapem realizacji strategii Asseco, mającej na celu dalsze zwiększanie zaangażowania na rynkach zagranicznych, w tym na rynkach wschodzących w Afryce i Azji, a w dalszej perspektywie czasowej - w Ameryce Południowej. Przejęcie wzmacnia Asseco także w regionie półwyspu Iberyjskiego - spółka liczy na wzmocnienie współpracy Exictos ze swoją filią w Hiszpanii.

Zobacz również:

Głowna siedziba Exictos znajduje się w Lizbonie. Firma zatrudnia 220 osób w centrali oraz dalsze 180 w biurach zagranicznych - w Angoli, Mozambiku i Republice Zielonego Przylądka. Przychody Exictos w 2014 roku wyniosły ponad 41 mln euro, zaś zysk netto osiąnął poziom niemal 5 mln euro.


TOP 200