Asseco uruchomiło w ZUS system do wymiany dokumentacji

Od 1 lipca 2019 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych dysponuje nowym systemem do wymiany informacji (Electronic Exchange of Social Security Information – EESSI), który został wdrożony przez zespół Asseco Poland.

Umowę na modyfikację Kompleksowego Systemu Informatycznego – KSI ZUS i dostosowanie go do elektronicznej wymiany informacji i dokumentów, Asseco podpisało w 2017 roku. Wartość projektu to ponad 20 mln PLN brutto.

System ma zapewnić współpracę z blisko 15 tys. instytucji zabezpieczenia społecznego z 32 krajów UE/EFTA. Umożliwia on wymianę informacji i dokumentów elektronicznych, obejmujących dane niezbędne m.in. do rozstrzygania przynależności do systemu zabezpieczenia społecznego, przyznawania oraz wypłaty świadczeń międzynarodowych: emerytur, rent, zasiłków i odszkodowań, jak również dochodzenia należności z tytułu nieopłaconych składek oraz nadpłaconych świadczeń w innych państwach Unii Europejskiej.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Asseco Poland podsumowało wyniki uzyskane w I kwartale tego roku

Uruchomienie systemu EESSI to duże i ważne wdrożenie w skali całego kraju. ZUS i Asseco włożyły olbrzymi wysiłek w to, żeby ZUS znalazł się w gronie instytucji w Europie, które jako jedne z pierwszych są gotowe do wymiany informacji drogą elektroniczną. Dotychczas cały proces przekazywania ich odbywał się głównie papierowo i wymagał czasochłonnego tłumaczenia dokumentacji, co znacznie wydłużało trwające postępowania. Dzięki EESSI procedury ulegną istotnemu skróceniu, co oznacza szybsze załatwienie spraw dla wielu Polaków pracujących za granicą i obcokrajowców pracujących w Polsce”, powiedział Sławomir Szmytkowski, Wiceprezes Zarządu, Asseco Poland.

„To był bardzo złożony oraz skomplikowany technicznie projekt. Żadna wcześniejsza modyfikacja KSI nie wymagała tak dużej liczby zmian. Dotyczyły one w większości kluczowych modułów Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Natomiast głównym elementem zbudowanym od podstaw była tzw. Aplikacja Krajowa, czyli moduł odpowiedzialny za prowadzenie kilkudziesięciu procesów wymiany informacji. Szacujemy, że będzie on wspierał obsługę ok. 1,5 miliona spraw rocznie”, dodaje Arkadiusz Wójcik, Dyrektor Pionu Ubezpieczeń Społecznych w Asseco Poland.

Źródło: Asseco

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200