Asseco szuka czwartej nogi w USA

Asseco upraszcza swoją strukturę, licząc na lepszą współpracę spółek w grupie. Składają się na nią Asseco Poland, Formula Systems, odpowiadająca za izraelski biznes Asseco oraz powołane ostatnio Asseco International, holding obejmujący spółki z pozostałych rynków. Asseco ma także apetyt na wejście do USA. Jeśli to się uda, w strukturze grupy pojawi się czwarta noga.

Asseco International z siedzibą w Bratysławie zostało zarejestrowane pod koniec ubiegłego roku. Prezesem firmy został Josef Klein, dotychczas prezes Asseco Central Europe, jeden z najbliższych współpracowników szefa Asseco Adama Górala i architekt wielu europejskich sukcesów Asseco. Oprócz niego w zarządzie holdingu znaleźli się Przemysław Sęczkowski, Rafał Kozłowski (dyrektor finansowy) i Marek Panek, który odpowiada za akwizycje i rozwój. Radę nadzorczą tworzą Adam Góral, Jacek Duch i Piotr Augustyniak.

Asseco szuka czwartej nogi w USA

Josef Klein podczas prezentacji strategii Asseco International na konferencji w Bratysławie.

Giełda i akwizycje na horyzoncie

Firmy wchodzące w skład Asseco International odpowiadają za 26% przychodów Grupy Asseco, które wyniosły w ubiegłym roku 2,05 mld euro. Pracuje w nich 6 tys. ludzi spośród 24 tys. zatrudnianych przez Asseco na całym świecie. Josef Klein podczas prezentacji strategii Asseco International na konferencji 18 kwietnia w Bratysławie podkreślał, że holding ma nieźle zdywersyfikowane przychody: 38% pochodzi z sektora bankowego, 17% z administracji publicznej i 45% z rozmaitych gałęzi przemysłu i usług.

Zobacz również:

  • Sztuczna inteligencja zmienia oblicze każdej branży
  • Mercedes-Benz przyspiesza dzięki AI

Obecny na konferencji w Bratysławie Adam Góral ma nadzieję, że ściślejsza współpraca poprawi wyniki Asseco na rynkach międzynarodowych. W rozwój grupy zostanie mocniej zaangażowana grupa sprawnych menedżerów, którzy dotąd koncentrowali się na lokalnych rynkach. Ma to doprowadzić do lepszego przepływu kompetencji wewnątrz grupy i większego wykorzystania całego portfolio rozwiązań Asseco na poszczególnych rynkach.

Góral zapewnia, że Asseco International dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi na dalszy rozwój. „Nie wykluczamy jednak debiutu Asseco International na którejś z europejskich giełd” – przyznał Klein. Góral dodał, że byłoby to na pewno uzasadnione, gdyby AI zdecydowało się na akwizycje o dużej skali.

Asseco szuka czwartej nogi w USA

Struktura Asseco International wraz z udziałami w poszczególnych firmach

W stronę Przemysłu 4.0

Na razie AI może pochwalić się przejęciem słowackiej firmy inżynieryjnej CEIT. To firma założona 20 lat temu w Żylinie przez trzech profesorów, która wyspecjalizowała się w kompleksowych rozwiązaniach Przemysłu 4.0. CEIT projektuje linie produkcyjne i całe fabryki, komputerowo symuluje i analizuje zachodzące w nich procesy, a potem wdraża rozwiązania oparte w dużej mierze na robotach przemysłowych i systemach autonomicznych, następnie przetwarza zebrane dane i dostraja produkcję. Jednym z jej największych klientów są fabryki koncernu Volkswagen na Słowacji, w których powstają m.in. modele VW Touareg, Porsche Cayenne, Audi Q7, a wkrótce także Q8 i nowa rodzina miejskich maluchów.

Artur Wiza, członek zarządu Asseco Poland podkreśla, że przejęcie CEIT jest ogromnym wydarzeniem dla całej Grupy Asseco. Ma bowiem zapoczątkować jej ekspansję w obszarze rozwiązań dla Przemysłu 4.0. CEIT ma kompetencje, a Asseco zasoby, żeby rozwinąć działalność zdobywając nowych klientów – przekonuje Wiza.

Amerykańskie marzenie

W kuluarowych rozmowach towarzyszących konferencji powraca temat ewentualnego wejścia Asseco na rynek amerykański. Adam Góral nieoficjalnie przyznaje, że firma ma takie ambicje, ale aby je zrealizować musi nadarzyć się odpowiednia sposobność. Inni przedstawiciele Asseco mówią o scenariuszu, w którym grupa kupiłaby jakąś amerykańską firmę informatyczną, wyspecjalizowaną w doradztwie lub sprzedaży rozwiązań firm trzecich, a nie własnych. Dzięki temu Asseco mogłoby zaoferować swoje systemy istniejącym klientom. Amerykańska filia nie stałaby się jednak częścią Asseco International, lecz stworzyła czwarty filar grupy na świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200