Asseco rusza na zakupy w Rosji

Prezes Asseco Poland nie zamierza już kupować Sygnity - znalazł kandydata na polskim rynku. Podpisano list intencyjny z rosyjskim producentem rozwiązań dla sektora bankowego.

Asseco Poland nie zamierza powtórzyć wezwania na Sygnity, które nie doszło do skutku ze względu na brak zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta w określonym przepisami czasie (120 dni). Urząd zgodę wydał dzień po upływie terminu. Prawdopodobnie Asseco, które chciało przejąć co najmniej 66% akcji Sygnity, nie zgromadziło także wystarczającej liczby chętnych do sprzedaży.

Według informacji PAP, Adam Góral, prezes Asseco Poland, planuje kupić teraz inną polską spółkę, która miałaby przynieść wyższe zyski, a cena jej zakupu będzie niższa niż Sygnity, szacowanego na ok. 250 mln zł. W wezwaniu Asseco było gotowe płacić 21 zł za akcję Sygnity. Zarząd Sygnity wielokrotnie powtarzał, że sytuacja związana z wezwaniem odbiła się niekorzystnie na wynikach spółki i kursie akcji. Obecna cena za jeden jej papier oscyluje wokół 12 zł.

Adam Góral poinformował jednocześnie, że Asseco Poland podpisało list intencyjny dotyczący nabycia większościowego pakietu akcji spółki informatycznej działającej na rynku rosyjskim. Specjalizuje się ona w produkcji i wdrażaniu oprogramowania oraz rozwiązań informatycznych dla sektora bankowego i rynku finansowego. Transakcja ma być zrealizowana na początku października 2012 r. Asseco zobowiązało się do nieujawniania nazwy spółki i warunków transakcji do czasu sfinalizowania umowy.

Potencjalni partnerzy Asseco w Rosji

Rosyjski oddział firmy analitycznej IDC przewiduje, że w październiku Asseco Poland może kupić jedna z trzech firm: R-Style Softlab, Center of Financial Technologies (ЦФТ) oraz Diasoft (Диасофт). Z nieoficjalnych informacji wynika, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jest pierwsza z nich.

Według magazynu World Banking and Business, R-Style Softlab, CTF i Diasoft stanowią pierwszą trójkę największych dostawców systemów dla rosyjskiego sektora bankowego.

R-Style Softlab (softlab.ru)

Jeden z liderów rosyjskiego rynku automatyki bankowej. Ma 24% udziału w rynku dostawców oprogramowania dla rosyjskich banków. Przychody firmy wynoszą ok. 100 mln USD, a całej grupy firm skupionej wokół R-Style Softlab sięgają 1 mld USD.

Poza Rosją firma działa także na terenie krajów byłego ZSRR i w Mongolii. Zatrudnia 700 osób i ma cztery oddziały: dwa w Rosji (Briańsk i Wołgograd), na Ukrainie (Kijów) i w Kazachstanie (Ałmata). Firma ma w ofercie: zintegrowany system bankowości RS-Bank V.6, analityczny RS-DataHouse, elektroniczny system rozliczeń międzybankowych oraz system płatności międzybankowych RS-Payments Pro.

Diasoft (diasoft.com)

Dostawca rozwiązań zarówno dla banków detalicznych, jak i oferujących usługi bankowości korporacyjnej, a także firm ubezpieczeniowych i funduszy inwestycyjnych. Ma 17% udziału w rynku oprogramowania dla banków. Przychody firmy wynoszą ok. 100 mln USD.

Flagowym rozwiązaniem firmy jest system transakcyjny FLEXTERA. Oparty został na architekturze SOA. Klientami firmy jest ponad 340 banków. Firma zatrudnia 1200 osób. Partnerami Diasoft są: IBM, Oracle, Microsoft, HP, Fujitsu-Siemens, Intel, Sybase, Informatica, Scorto czy Stins Coman.

Center of Financial Technologies (cft.ru)

Grupa firm specjalizujących się w obsłudze sektora bankowo-finansowego. Należy do niej 9% rynku oprogramowania dla bankowości. Przychody Grupy CFT sięgają 300 mln USD.

CFT działa zarówno w Rosji, jak i w krajach byłego ZSRR. Center of Financial Technologies jest w pierwszej piątce największych producentów oprogramowania w Rosji. Wśród oferowanych przez CFT rozwiązań są: CFT-Bank, CFT-Retail Bank, CFT-Data Warehouse, CFT-Electronic Archives, CFT-Front Office, CFT-Budget Planning, CFT-Management Accounts.


TOP 200