Asseco rozwija technologie kosmiczne dla ESA

Asseco Poland podpisało z ESA (European Space Agency; Europejska Agencja Kosmiczna) umowę na budowę nowych narzędzi informatycznych, wspierających pracę europejskiego systemu satelitarnego, który wspomaga systemy GPS i GLONASS. Realizacja dwóch projektów o wartości prawie 1,8 mln złotych trwać będzie dwanaście miesięcy.

Asseco będzie odpowiedzialne za realizację dwóch projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ramach pierwszego opracowane zostaną nowe narzędzia wykorzystywane w systemie EGNOS (ang. European Geostationary Navigation Overlay Service). Ich zadaniem jest między innymi analiza danych potrzebna do poprawnego wyliczania niezbędnych poprawek dla systemów nawigacji satelitarnej, wykorzystywanych w międzynarodowym ruchu lotniczym i transporcie morskim.

Asseco Poland odpowiadać będzie także za rozszerzenie zakresu danych wykorzystywanych w systemie o dane, pochodzące z uruchomionego w drugiej połowie grudnia 2016 r. europejskiego systemu nawigacji satelitarnej – Galileo.

Zobacz również:

Drugi z projektów, SPEED Scenario Manager (S-SM), zakłada możliwość przeprowadzania symulacji, w ramach których zbierane są dane dotyczące pracy satelitów, takie jak ich pozycja, siła sygnału czy okresy jego zanikania. Asseco Poland odpowiada za narzędzie współpracujące z systemem EGNOS, które zarządza konkretnymi scenariuszami symulacji, a także za podniesienie wydajności całego systemu oraz zapewnienie poprawnej pracy narzędzi po zrealizowaniu projektu.

Umowa podpisana przez Asseco Poland to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się w 2014 r. Na potrzeby ESA stworzony został pierwszy zestaw analizatorów danych zbieranych przez system EGNOS (dla systemów GPS oraz GLONASS) oraz aplikacja generująca wizualizacje wyników analiz. Asseco Poland dokonało także migracji symulatorów statków kosmicznych do nowej platformy opartej na technologii RAP (Remote Application Platform).


TOP 200