Asseco bardziej międzynarodowe

Polska firma chce przejąć izraelską grupę Formula Systems. Wartość transakcji ma nie przekroczyć 145,3 mln USD.

Transakcja zostanie sfinansowana w połowie z funduszy własnych, a w połowie z pożyczek lub sprzedaży akcji własnych. Wejście Formula Systems do Grupy zwiększa jej skonsolidowane przychody o 50% do ok. 4,5 mld zł. "Wybraliśmy spółkę z rynku izraelskiego jako najbardziej innowacyjnego na świecie. Świadczy o tym chociażby największy udział inżynierów w społeczeństwie, 140 na 10 tys. mieszkańców daje Izraelowi pierwsze miejsce na świecie przed Stanami Zjednoczonymi czy Indiami" - mówi Adam Góral, prezes . "Poza Formula Systems chcemy kupić jeszcze jedną izraelską firmę IT z pierwszej piątki na tamtym rynku" - dodaje.

Własne narzędzia i oferta cloud computing

Formula Systems miała w 2009 r. przychody na poziomie 469 mln USD, a zysk netto 19,1 mln USD. W pierwszej połowie 2010 roku było to odpowiednio 263 mln USD i 8,6 mln USD. Do Grupy Formula Systems należą Matrix IT, Magic Software Enterprise i Sapiens International. Grupa - poza Izraelem - działa na rynkach: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii, Wlk. Brytanii, Niemiec, Holandii, Francji, Węgier i Indii.

Matrix IT to czołowa firma integracyjna i szkoleniowa (80% rynku) w Izraelu z przychodami na poziomie 370 mln USD i 20 mln USD zysku netto. Adam Góral nie wyklucza, że spółka ta będzie sprzedawać na rynku izraelskim produkty Grupy Asseco. Z kolei Magic Software Enterprise to działający w 9 krajach producent oprogramowania z przychodami na poziomie 55 mln USD i zyskiem netto 6,2 mln USD. "Spółka ta pozwala nam na wejście na dwa ważne dla nas rynki - narzędzi programistycznych i cloud computing" - cieszy się Adam Góral. Dwa główne produkty Magic Software to narzędzie do tworzenia aplikacji uniPaaS oraz iBolt - pakiet do integracji procesów biznesowych. Ostatnia firma Grupy Formula - Sapiens International to twórca rozwiązań dla sektora ubezpieczeniowego oraz systemu do zarządzania procesami biznesowymi Sapiens eMerge z przychodami na poziomie 46 mln USD i zyskiem netto 7,3 mln USD. "Sapiens ma ofertę dla PZU, która może zastąpić - stworzonego jeszcze przez Prokom Software - Insurera" - twierdzi prezes Asseco Poland.

Szybszy rozwój Grupy

Dzięki fuzji ze spółką notowaną na NASDAQ przyspieszeniu miałaby ulec ekspansja Grupy Asseco, tym bardziej, że izraelski partner ogłosił niedawno własną strategię dotyczącą fuzji i przejęć. Zakupy planuje każda z czterech spółek Grupy Formula. Formula Systems szuka notowanych na giełdach światowych producentów oprogramowania z obrotami na poziomie 50-200 mln USD. Matrix IT chce kupić jednego z izraelskich konkurentów. Magic Software szuka spółek z komplementarnymi rozwiązaniami. Natomiast Sapiens International chciałoby kupić spółkę, która pozwoliłaby powiększyć bazę klientów w sektorze ubezpieczeniowym.

Adam Góral nie wyklucza, że obie firmy wspólnie wejdą na rynek rosyjski. Asseco Poland przed kilku laty próbowało na niego wejść, ale ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowało. "Do tej pory budowaliśmy Grupę z mniejszych podmiotów. Potencjalna transakcja z amerykańskim partnerem pokazuje, że możemy myśleć także o fuzjach z podmiotami porównywalnymi z nami, choć ta akurat spółka jest od nas mniejsza" - mówi prezes Asseco Poland. "Połączenie z Formula Systems daje nam dostęp do wiedzy o rynku IT, do której sami dochodzilibyśmy przez wiele lat nie uniknąwszy zapewne wielu błędów" - dodaje.

Przypomnijmy, w pierwszym półroczu 2010 r. Grupa Asseco przejęła spółki na Węgrzech (Globenet - oprogramowanie dla sektora medycznego) oraz w Hiszpanii (Necomplus - systemy POS i call center) i Turcji (EST - oprogramowanie do rozliczania internetowych płatności; ITD - automatyzacja usług głosowych).


TOP 200