Asseco Poland wejdzie na NASDAQ

Firma chce pozyskać z amerykańskiej giełdy 200-300 mln USD, przy cenie minimum na poziomie równowartości 60 zł za akcję.

Zdobyte fundusze mają być przeznaczone na odkupienie mniejszościowych udziałów w spółkach zależnych w celu uproszczenia struktury grupy. Obecnie na amerykańskim parkiecie notowane są trzy firmy z Grupy Asseco - Formuła Systems, Sapiens International i Magic Software. Jeszcze w tym roku, może już latem, ma do nich dołączyć Asseco Poland. Docelowo, za dwa lata, na rynku NASDAQ ma być notowana tylko jedna firma. Aby zrealizować ten scenariusz Asseco Poland będzie musiało wykupić mniejszościowe pakiety akcji spółek zależnych. Potrzeba na to co najmniej 650 mln USD.

"Podążamy śladem Formuła Systems i innych izraelskich spółek, które niekiedy omijają własną giełdę i bezpośrednio wchodzą na amerykański parkiet" - mówi Adam Góral, prezes zarządu Asseco Poland. Przykładem takich firm są Check Point, Nice i Amdocs.

Wśród korzyści wynikających z wejścia na NASDAQ przedstawiciele spółki wymieniają m.in. zwiększenie rozpoznawalności marki, zainteresowania inwestorów i klientów. Obecnie Asseco Poland ma siódmą pozycję na rynku europejskich producentów oprogramowania ze skonsolidowanymi przychodami na poziomie 1,7 mld USD. Tymczasem nie jest tak znana jak inne europejskie firmy programistyczne, w tym znajdujące się wyżej w tym rankingu - SAP, Dassault Systems, Sage, Software AG, DATEV, czy Autonomy. Zdaniem przedstawicieli spółki marka Asseco jest nawet mniej znana niż sklasyfikowane odpowiednio na miejscach 8., 9., i 10. firmy SWIFT, Wincor Nixdorf i Misys.

Firmom notowanym na NASDAQ łatwiej zdobyć zainteresowanie wielkich inwestorów. To przekłada się na wzrost wartości ich udziałów. Wskaźnik P/E (cena akcji / zysk) dla większości firm notowanych na NASDAQ utrzymuje się w granicach 20-30. Jest tak np. w przypadku firm SAP i Intuit. Natomiast dla notowanego na GPW Asseco wynosi on zaledwie 8,1. Nie do przecenienia jest też fakt, że akcje spółki notowanej na NASDAQ są bardziej płynne. Wartość obrotów na NASDAQ jest prawie dwustukrotnie większa niż obrotów na GPW. Z perspektywy klientów fakt, że spółka jest notowana na rynku NASDAQ oznacza również ułatwiony dostęp do informacji na temat wyników, skali i rodzaju działalności oraz głównych konkurentów. Dla porównania: na NASDAQ notowanych jest blisko 700 firm technologicznych, na giełdzie w Warszawie zaledwie 20.

NASDAQ to elektroniczny rynek obrotu papierami wartościowymi w USA uruchomiony w 1971 r. W początkach działalności skupiał głównie firmy z branż technologicznych. Od strony formalnej nie obowiązują go tak surowe regulacje jak tradycyjnych giełd, co dla firm oznacza łatwiejsze dopuszczenie do notowań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200