Arm z programem ułatwiającym firmom zadanie budowania serwerów bazujących na platformie Neoverse

Brytyjska firma Arm zajmująca się projektowaniem procesorów zaprezentowała program, który ma przyspieszyć proces wdrażania do serwerów technologii obliczeniowych bazujących na jej platformie Neoverse. Program nosi nazwę Arm Neoverse Compute Subsystems (CSS) i został zaprezentowany pod koniec sierpnia na Uniwersytecie Stanforda podczas konferencji technicznej Hot Chips 2023.

Grafika: Arm

Platforma Neoverse pozwala budować serwery oferujące wysoką wydajność, charakteryzujące się jednocześnie dużą efektywnością energetyczną. Produkt pierwszej generacji rozwijany w ramach CSS nosi nazwę Arm CSS N2 i opiera się na platformie Neoverse N2, która zastała zapowiedziana w 2020 roku. CSS N2 zapewnia partnerom konfigurowalny podsystem obliczeniowy, dzięki czemu mogą oni skupić swoją uwagę na takich elementach systemu obliczeniowego, jak pamięć, kanały I/O czy akceleratory.

Jak wiadomo Arm w przeciwieństwie do takich firm, jak Intel czy AMD, nie buduje procesorów, a jedynie je projektuje. Tworzy po prostu projekty, które licencjobiorcy wykorzystują do budowania serwerów. Często oznacza to, że licencjobiorcy muszą wykonać dużo pracy nad instalacją procesora, a następnie sprawdzić go, zintegrować i przetestować. Program CSS ułatwia im to zadanie i ma na celu przyspieszenie procesów budowania procesorów najwyższej klasy (czyli instalowanych w centrach danych) bazujących na platformie Neoverse.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Rekordowe udziały rynkowe AMD w Q1/2024
  • Szef Intela nie odpuści. Stawia na walkę z Nvidią o dominację na rynku chipów AI

I tak, technologia CSS N2 pozwala budować procesory zawierające od 24 do 64 rdzeni pracujących z częstotliwością od 2,1 GHz do 3,6 GHz, każdy zwierający 1 MB pamięci podręcznej L2 i łącznie 64 MB współdzielonej systemowej pamięci podręcznej. Konstrukcja obsługuje także do ośmiu kanałów pamięci DDR5 i 64 linii łączności PCIe 5.0. Projekt CSS N2 jest ukierunkowany na projekty krzemowe przeznaczone do skalowalnych chmur, aplikacji AI, zestawu 5G oraz jednostek przetwarzania danych DPU.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200