Arm pokazał kolejną wersję architektury Neoverse

Firma Arm zaprezentowała kolejną, mocno zmodyfikowaną wersję architektury Neoverse. Nosi ona nazwę Neoverse V2 i wszystko wskazuje na to iż pierwszym producentem, który zacznie ją stosować, będzie Nvidia.

Firma Arm opracowała architekturę Neoverse na początku 2019 roku, prezentując wtedy trzy jej wersje: Neoverse N-Series (procesory do stosowania w centrach danych), w Neoverse E-Series (procesory do przetwarzania danych na obrzeżach systemów IT) i Neoverse V-Series (procesory HPC do obliczeń o wysokiej wydajności).

Według firmy Arm najnowsza architektura Neoverse V2 pozwala budować procesory mające większą wydajność od procesorów x86, które są jednocześnie dwa razy bardziej energooszczędne. Pierwsze procesory Neoverse V2 (którym nadano kodową nazwę Demeter) mają pojawić się w 2023 roku. Nowy rdzeń serii V będzie wyposażony w system połączeń siatkowych o wysokiej przepustowości i bardzo małych opóźnieniach, oferując przepustowość rzędu 4 TB/s.

Zobacz również:

  • Samsung otwiera szampana - sprzedał więcej smartfonów od Apple
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Arm oferuje sektorowi motoryzacyjnemu nową gamę produktów

Wraz z wprowadzeniem rdzeni V2 pojawiła się już zapowiedź firmy Nvidii, która zamierza wykorzystać tę technologię w swoim procesorze Grace. Nvidia zapowiada, że będzie instalować takie procesory w swoim graficznym układzie Hopper. Nvidia twierdzi, że wydajność procesora, w połączeniu z pamięcią LPDDR firmy Grace, wykazuje ponad dwukrotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na wat w porównaniu z alternatywami rozwiązaniami tego typu.

Arm zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym roku zaktualizuje również architekturę układów serie N i E, nie podając jednak żadnych technicznych szczegółów tej operacji. Nowe podstawowe projekty są obecnie w fazie rozwoju i będą dostępne dla partnerów na początku przyszłego roku. Seria N została zaprojektowana z myślą o aplikacjach, w których ważna jest liczba wątków, natomiast seria E została zaprojektowana do zastosowań związanych z przetwarzaniem danych w takich obszarach, jak 5G RAN, sieci brzegowe i inne formy akceleracji sieci.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200