Arm może w tym roku zadebiutować na NYSE

Arm, brytyjski projektant układów scalonych należący do japońskiej firmy Softbank (która kupiła go w 2016 roku za 32 mld USD) przymierza się poważnie do wejścia w tym roku na amerykańską giełdę. Zapowiada też, że zamierza zebrać w ramach IPO kwotę 8 mld USD.

Arm zamierza przedstawić już w przyszłym miesiącu dokumenty dotyczące pierwszej sprzedaży akcji na nowojorskiej giełdzie NYSE i zapowiada, że dokładny termin debiutu będzie zależał od warunków rynkowych. Dobrze poinformowane źródła twierdzą, że wystawione na sprzedaż akcje ARM mogą osiągnąć wartość dochodzącą do nawet 50 mld USD.

Gdyby IPO to doszło do skutku, to debiut Arm byłby jednym z największych na amerykańskiej giełdzie pod względem wyceny od blisko dziesięciu lat. Analitycy finansowi szacują, że brytyjska firma może być obecnie warta nawet 70 mld USD. Na tak wysoką wycenę Arm zapracował sobie w ostatnich lat tym, że postawił na rozwój modeli sztucznej inteligencji. Biorąc pod uwagę fakt, że cały świat IT kręci się ostatnio wokół tej technologii, była to ze wszech miar słuszna strategia.

Zobacz również:

  • Inteligentna giełda – świat się kończy czy zaczyna?
  • Nvidia jest już warta tyle, co cała chińska giełda
  • Yandex i inne firmy z Rosji będą wycofane z NASDAQ i NYSE

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku SoftBank był bliski sfinalizowania transakcji sprzedaży firmy Arm za 40 mld USD firmie Nvidia. Przedsięwzięcie to spaliło wtedy na panewce z powodu sprzeciwu zarówno europejskich, jak i amerykańskich organów regulacyjnych.

Wybór nowojorskiej, a nie londyńskiej giełdy przez Arm wywołał wręcz polityczną burzę w Królestwie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200