Arkeia Network Backup

Arkeia Software dużo uwagi poświęciła współpracy ze środowiskami wirtualnymi. Dostarcza wyspecjalizowanych agentów backupowych dla większości środowisk wirtualnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań dla Microsoft Hyper-V oraz VMware vSphere /ESX, które pozwalają na wykonywanie backupu z poziomu hiperwizora bez potrzeby instalowania agentów na maszynach wirtualnych. Tego typu rozwiązanie pozwala na backup kompletnego środowiska wirtualnego.

W środowiskach wirtualnych Citrix oraz Parallel Arkeia obsługuje wykonywanie obrazów maszyn wirtualnych za pomocą wiersza poleceń. W przypadku Red Hat Enterprise Virtualisation, z uwagi na to, iż produkt nie zapewnia obecnie funkcji "zrzutu" obrazów całego środowiska, Arkeia Software zabezpiecza wirtualne systemy agentami zainstalowanymi na poziomie gościa.

Arkeia Network Backup

Panel główny konsoli przeglądarkowej

Dane z backupu mogą być umieszczane na trzech różnych nośnikach danych - dysk, taśma lub przestrzeń dyskowa w chmurze. To, jaka strategia backupu zostanie wybrana, zależy od możliwości konfiguracyjnych oraz sprzętowych danego środowiska. Gdy wdrożony system Arkeia Network Backup zawiera przestrzeń dyskową oraz taśmy, można dodatkowo zabezpieczyć przechowywane dane wykorzystując usługę replikacji (z dysku na taśmę).

W ramach realizacji polityki bezpieczeństwa, dane przed przesłaniem do docelowego miejsca mogą zostać zaszyfrowane (np. przy użycia klucza AES-256) na maszynie źródłowej zanim zostaną przetransportowane przez sieć. Szyfrowanie danych u źródła skraca okno backupowe dzięki wykorzystaniu maszyn klienta, co również eliminuje ryzyko wycieku danych.

Rozwiązanie oferuje też firmową technologię progresywnej deduplikacji, która polega na połączeniu deduplikacji stałym blokiem danych (prędkość backupu) oraz deduplikacji zmiennym blokiem (wysoki współczynnik kompresji).

Instalacja i konfiguracja

Do testu wykorzystaliśmy vmOneStep Virtual Appliance z dodatkowymi licencjami na deduplikację, zewnętrzną przestrzeń na backup (remote storage).

Po ściągnięciu ze stron producenta odpowiedniej wersji oprogramowania (vmOneStep v9.1.5 + upgrade do 9.1.8) należało zaimportować Appliance do środowiska VMware, który jest udostępniony jako szablon OVF (Open Virtualization Format).

W sumie cała instalacja wirtualnego systemu Arkeia sprowadza się do kilku kroków, w których należy zaakceptować ustawienia i zaznaczyć odpowiednie opcje konfiguracyjne, a finalnie nadać odpowiedni adres IP, aby Arkeia Network Backup było widoczne w sieci.

Dostęp do zarządzania Arkeia Network Backup uzyskuje się z poziomu przeglądarki internetowej. W dokumentacji znajduje się lista obsługiwanych rodzajów oraz wersji przeglądarek internetowych, wśród nich nie ma Opery ani Safari. Początkowo nasz wybór padł na Internet Explorera w wersji 9, jednak po problemach ze współpracą z konsolą zarządzania korzystaliśmy wyłącznie z Mozilla Firefox w wersji 14.

Wygląd panelu webowego jest dość klasyczny i składa się z kilku kolumn. Po lewej mamy przejrzyste menu w formie drzewa, zaś po środku panel główny, zawierający okienka ze wskaźnikami dotyczącymi bieżącej pracy systemu Arkeia oraz alertami.


TOP 200