Archiwizowanie danych w sieci

Jeżeli ani dane, ani nośnik nie są poddane kompresji, to archiwizowane dane kompresowane są "w locie" na poziomie stacji klienckiej i zapisywane na taśmie już w skompresowanej formie.

Dzięki temu procesowi archiwizacja 45 MB różnego rodzaju plików na stacji z Windows 95 zajęła zaledwie 27 MB na taśmie. Jednocześnie został przyspieszony proces archiwizacji dzięki temu, że dane z klienta do serwera przesyłane były przez sieć komputerową w formie skompresowanej. Proces archiwizowania trwał 2 min 59 s, o 25% szybciej niż w przypadku archiwizacji bez włączonej kompresji po stronie klienta sieciowego, która dla tych samych plików trwała 3 min 58 s.

Kompresja danych "w locie" przyspiesza proces archiwizowania tylko w przypadku danych znajdujących się na stacjach roboczych. Przy archiwizowaniu na lokalnym serwerze, do którego podłączona jest pamięć taśmowa (lub inne medium docelowe), kompresja powoduje wydłużenie procesu archiwizacji - czasami nawet trzykrotnie. Jest to wynik tego, że lokalny serwer musi wykonać więcej operacji I/O w związku z kompresowaniem danych.

Nie byłoby to problemem, gdyby przed procesem archiwizowania ARCserve umożliwiał określenie, z jakich stacji i jakie dane mają być poddawane kompresji. Niestety, nie jest to możliwe. Parametr kompresji należy ustawiać dla danej sesji archiwizacji. Aby rozwiązać ten problem, należy przygotować dwie niezależne sesje archiwizacji. Ponadto opcja kompresji "w locie" nie działa w przypadku stacji z systemami Windows 3.x, Macintosh i Unix.

Zewnętrzna baza danych

Poprzednie wersje ARCserve korzystały z wbudowanego mechanizmu bazodanowego, który służył do gromadzenia informacji o parametrach mediów, na których zapisywane są dane; opisów procesów archiwizacji, a także innych informacji generowanych przez program. W wersji 6.5 pakiet może wykorzystywać do gromadzenia wszelkich danych bazę danych Microsoft SQL Server.

Użytkownicy mogą w taki sposób skonfigurować zainstalowane w różnych miejscach sieci oprogramowanie ARCserve, by umieszczało ono wszelkie informacje w jednej bazie danych. Dzięki takiej centralizacji dostęp do nich jest prostszy - administrator nie musi już uruchamiać wielu procesów raportowania na wszystkich serwerach z zainstalowanym ARCserve, lecz może to robić jednorazowo, wydobywając dane z SQL Servera. Może też skorzystać z dodatkowych narzędzi raportujących, współpracujących z bazą danych Microsoftu i dostarczanych przez niezależnych producentów.

Obsługa SQL Servera z poziomu ARCserve jest realizowana za pośrednictwem mechanizmów ODBC. Przedstawiciele Computer Associates zapowiadają, że w przyszłości zostaną opracowane kolejne sterowniki, dzięki którym ich aplikacja będzie współpracować z innymi bazami danych.

Rozbudowane zaplecze

Poza podstawowymi funkcjami ARCserve zawsze oferował wiele dodatkowych rozszerzeń (add-on), wzbogacających jego funkcjonalność. Jednym z takich komponentów są usługi odtwarzania systemów po ich całkowitym załamaniu (disaster-recovery).

Możliwe jest takie skonfigurowanie serwerów pracujących w sieci korporacyjnej, aby wszystkie dane o krytycznym znaczeniu dla funkcjonowania firmy były archiwizowane na taśmę. Po awarii wystarczy włożyć odpowiednią dyskietkę, która załaduje sterowniki urządzenia archiwizującego, by możliwe było pełne odtworzenie systemu.

Computer Associates usprawnił także procedurę, umożliwiającą archiwizowanie otwartych plików (używanych podczas procesu archiwizacji), oraz udostępnił możliwość przeprowadzania archiwizacji bezpośrednio na dyski optyczne.

Ogólnie należy uznać ARCserve 6.5 for Windows NT za dobry program archiwizujący. Mimo pewnych braków, oferuje on bogatą funkcjonalność, która powinna zadowolić administratorów sieci różnej wielkości.

--------------------------------------------------------------------------------

ARCserve 6.5 for Windows NT

Producent: Computer Associates

http://www.cai.com

Platformy:

Serwer: Windows NT Server 4.0 lub Windows NT Workstation 4.0;

klient: DOS, Windows 3.x, Windows 95, Windows NT, OS/2, Macintosh, NetWare, różne wersje Unixa

Cena: Enterprise Edition - 1395 USD; dla pojedynczego serwera - 695 USD; dla stacji roboczej - 149 USD


TOP 200