Architekturze Arm rośnie groźny rywal

Pięć firm produkujących układy scalone (Qualcomm, Infineon Technologies, NXP Semiconductors, Robert Bosch i Nordic Semiconductor) powołało do życia spółkę joint venture, która stawia sobie ze cel opracowanie otwartej architektury RISC-V, która ma się przeciwstawić układom Arm.

Grafika: Shutterstock

Nazwa spółki – które będzie zarejestrowana w Niemczech - nie została jeszcze ustalona. Wiadomo już, że skoncentruje swoją uwagę przede wszystkim na tych elementach architektury RISC-V, które znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym oraz w sieciach IoT. Jak wiadomo, twórcami otwartej architektury RISC-V są naukowcy pracujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. To oni stworzyli podwaliny tej platformy, która opisuje podstawowe instrukcje, jakie powinien oferować układ scalony RISC-V. Nie ukrywali przy tym tego, że podjęli taki trud z myślą o stworzenia alternatywy dla architektury Arm, która zdominował w pełni ten sektor rynku IT.

Pomysł stworzeniu w pełni otwartego systemu procesorowego w pełni powiódł się o czym może świadczyć fakt, że w zeszły roku w świecie IT funkcjonowało ponad 10 mld rdzeni obliczeniowych bazujących na architekturze RISC-V. Niewątpliwą zaletą architektury jest to, że producenci układów scalonych mogą ją wykorzystywać, bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów zawiązanych z opłatami licencyjnymi.

Zobacz również:

  • Jak wybrać oprogramowanie do zarządzania zrównoważonym rozwojem?

Stworzenie jeszcze nienazwanego przedsięwzięcia RISC-V jest powszechnie postrzegane jako próba stworzenia alternatywy dla firm wspierających architekturę ARM, które postawiły na układy z jednego podstawowego powody – obniżenie kosztów produkcji. Co ciekawe, architektura RICS jest wspierana przez wiele firm, które postawiły na zamknięte technologię. Przykładem może być Intel, który w zeszłym roku wsparł kwotą 1 mld USD zakłady produkujące chipy open-source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200