Architektura POWER

IBM RISC System/6000

Informacje ogólne. Komputery rodziny IBM RISC System/6000 zostały wprowadzone na rynek w lutym 1990 roku. Stanowiły przełom w klasie stacji roboczych oraz komputerów średnich. Sukces ten możliwy był dzięki zastosowaniu dwóch elementów: procesora RISC o nowoczesnej, superskalarnej architekturze POWER (Performance Optimization with Enhanced RISC) oraz trzeciej wersji systemu operacyjnego IBM Advanced Interactive Executive for RISC System/6000, czyli opracowanej przez IBM implementacji systemu operacyjnego UNIX. Komputery IBM RISC System/6000 mają ogromną moc obliczeniową, a jednocześnie mieszczą się w popularnej kategorii systemów otwartych, zakładającej między innymi swobodę przenoszenia oprogramowania oraz możliwość współpracy maszyn różnych producentów w ramach heterogenicznych sieci komputerowych.

Ścisłe współdziałanie systemu operacyjnego AIX v.3 z architekturą POWER stanowi o sukcesie komputerów IBM RISC System/6000. Użytkownicy, programiści i administratorzy systemu AIX v.3 mogą czerpać korzyści oferowane przez system operacyjny UNIX, a ponadto uzyskują dostęp do szeregu nowych funkcji, opracowanych specjalnie dla systemu AIX v.3.

Rodzina komputerów IBM RISC System/6000 obejmuje wiele swobodnie konfigurowanych modeli, które można podzielić na cztery klasy: małe komputery biurkowe, średnie komputery biurkowe/przybiurkowe, "komputery przybiurkowe (w obudowie typu ""wieża"") oraz komputery" montowane w stojakach. W każdej klasie modele różnią się między sobą szybkością procesora oraz minimalną pojemnością pamięci operacyjnej i masowej, natomiast mają podobne możliwości rozbudowy, zarówno pamięci, jak i funkcji graficznych czy komunikacyjnych.

Wszystkie modele komputerów IBM RISC System/6000 są zarządzane przez ten sam system operacyjny (IBM AIX v.3) i

są zgodne ze sobą na poziomie kodu maszynowego. Pozwala to na przenoszenie oprogramowania systemowego i użytkowego bez jakichkolwiek modyfikacji (np. nie jest potrzebna rekompilacja kodu na maszynie docelowej), a co za tym idzie, na ochronę wkładu pracy w istniejące aplikacje i szkolenie personelu.

W rodzinie komputerów IBM RISC System/6000 praktycznie nie istnieje specjalizacja. Oznacza to, że każdy komputer tej

serii może z taką samą sprawnością pełnić funkcje graficznej stacji roboczej (zarówno samodzielnej, jak i pracującej w sieci lokalnej), serwera dyskowego w sieci lokalnej lub klasycznego komputera centralnego. Jedynym wyjątkiem są komputery montowane w stojakach, które nie obsługują kart graficznych, a zatem nie mogą pełnić funkcji wydzielonych stacji graficznych.

Pod względem obudowy komputery IBM RISC System/6000 można podzielić na cztery klasy:

* małe biurkowe: obejmujące modele M20, 220, 22S, 22W, 230, 230S i 230W oraz 250, 25S, 25W i 25T;

* średnie biurkowe/przybiurkowe: obejmujące modele 320H, 340H, 350, 355, 360, 365, 370, 37T i 375;

* przybiurkowe w obudowie wieżowej: obejmujące modele 520H, 530H, 550L, 560, 570, 575, 58H oraz 590;

* montowane w stojakach, obejmujące modele 950, 97B, 98B oraz 990.

Każdy komputer IBM RISC System/6000 może pełnić funkcje:

* stacji roboczej, zwykle graficznej, zarówno samodzielnej, jak i pracującej w środowisku sieci lokalnej;

* serwera w sieci lokalnej; klasycznego komputera centralnego współpracującego z dużą ilością terminali.

Funkcje te nie są rozłączne. Odpowiednio dobrany system może wypełniać dwie, a nawet trzy role, zależnie od potrzeb użytkownika.


TOP 200