Architektura IT to sztuka zwinności. Jaka jest rola architektury IT w organizacji XXI w.?

Organizowana przez „Computerworld” konferencja od 12 lat stanowi platformę wymiany doświadczeń menedżerów odpowiedzialnych za zarządzanie architekturą IT organizacji. O czym rozmawiano podczas Forum Architektów IT 2022?

Jak ważna jest architektura IT dla firmy? Po co w ogóle zatrudniać architekta IT w organizacji? Wyczerpującą odpowiedź można znaleźć patrząc na rozbudowany program tegorocznej konferencji „Forum Architektów IT” w Warszawie. Tematyką wystąpień było mierzenie i wartość architektury korporacyjnej, rola architektury IT w zapewnianiu bezpieczeństwa, implementacji innowacji technologicznych, w strategii cyfrowej transformacji (i powiązane z tym modelowanie architektury korporacyjnej) , w przygotowaniu lub operacjonalizacji strategii IT, ale także strategii biznesowej i budowaniu organizacji typu „data driven”. Jak budować zwinną architekturę korporacyjną i z jakich narzędzi warto korzystać w dobie multicloud, konterów i mikroserwisów? I jak w ostatnich latach zmieniła się rola oraz postrzeganie architektów IT w organizacji?

Od kilku lat narasta trend przekwalifikowywania się do pracy w IT. Z tego względu cenne było wydzielenie podczas wydarzenia sekcji „Architekt IT” – czy warto nim zostać, z jakimi problemami, wyzwaniami mierzy się architekt podczas codziennej pracy czy transformacji mówił Marcin Tyrański, IT Strategy & Data Platform Departament Director, UNIQA Insurance Group AG. Upraszczajmy rozwiązania, nie komplikujmy, namawiał. Architekt IT musi być komunikatywny i odpowiedzialny. Z kolei Maja Królikowska, Liderka Zespołu Architektury Departament Strategii IT I Architektury, BNP Paribas Bank Polska dzieliła się przemyśleniami, czego warto było się oduczyć w praktyce architekta IT w czasach digitalizacji, Agile, DevOps i mikroserwisów i czego nowego można się w to miejsce nauczyć. Arkadiusz Grzech, Dyrektor Biura Architektury IT, PKP Energetyka SA mówił o tym, czy zwinne podejście ogranicza rolę architektury, czy wręcz przeciwnie, umożliwia zwiększenie potencjału i otwiera nowe możliwości.

Sektor publiczny był dość szeroko reprezentowany podczas tegorocznej konferencji, dzięki czemu uczestnicy mogli przekonać się, jak bardzo jest nowoczesny. Joanna Baniak, Główny Architekt Systemów Informatycznych M. St. Warszawy oraz jej współpracownik Maciej Masiak, Kierownik Zespołu Gł. Architekta UM Warszawy pokazali jaką rolę odgrywa architektura IT w procesie transformacji cyfrowej dużego miasta. Warszawa jest bowiem smart city. Dane z wielu czynników udostępnia przez API za darmo, z czego korzysta biznes. Użytkownicy stołecznej komunikacji miejskiej dobrze znają serwis jakdojade, ale to tylko jeden z wielu przykładów. Codziennie miasto odnotowuje ok. 1,6 mln pobrań danych.

Rola architektury IT w świecie opanowywanym przez multi-cloud

Na omówieniu podejść do zarządzania trendami technologicznymi w kontekście architektury korporacyjnej ogniskowała się sesja „Rola architektury w adaptacji innowacji technologicznych”. Każdą transformację trzeba zacząć od dopasowania wykorzystywanych technologii do strategii oraz modelu biznesowego i operacyjnego przedsiębiorstwa, czyli zapewnienia odpowiedniej innowacyjności w odpowiednich miejscach, optymalizacji kosztów wykorzystania technologii, a także zapewnienia oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa i przygotowania mitygacji ryzyk. Maciej Sobieraj, Enterprise Architect, Japan Tobacco International przyrównał rolę rola architekta do nawigatora/sternika okrętu, którego rolą jest przeprowadzenie organizacji przez rafy związane z wdrażaniem trendów technologicznych. O kluczowym dziś cyberbezpieczeństwie mówił Andrzej Kowalczyk, Associate Principal Solution Architect, Red Hat. Pokazywał jak reagować na incydenty bezpieczeństwa aplikacji cloud-native, jak zabezpieczyć cykl wytwórczy i spełnić standardy bezpieczeństwa takie jak CIS k8s, PCI-DSS itp. Zwrócił uwagę na czynnik ludzki, czyli przyczyny incydentów oraz oczekiwania użytkowników aplikacji. Z wielu badań wynika, że nawet informatycy chętnie korzystają z haseł typu „12345” i stosują je do wszystkich aplikacji. Krzysztof Góźdź, Dyrektor Sprzedaży, Secfense pokazał jak całkowicie wyeliminować hasła w organizacji i zastąpić je silnym uwierzytelnianiem bezhasłowym.

Nadal najpowszechniejszym modelem architektury jest hybryda, czyli posiadania infrastruktury on premise i w chmurze jednocześnie. O tego typu rozwiązaniach mówił m.in. Jarosław Śliwiński, Senior Sales Engineer z SUSE. Rozwiewał lęki przed nieuniknionym przecież przejściem do chmury, ze względu na fakt, że coraz więcej danych powstaje na brzegu sieci. Punkt ciężkości IT przenosi się z data center na edge, gdzie są zbierane, wstępnie przetwarzane i analizowane dane - jak zdefiniować bezpieczną i otwartą architekturę, która połączy świat data center, cloud i edge? Brzeg sieci to kolejny krok w tej ewolucji, tłumaczył. Rozwiązania chmurowe bazują na podobnych technologiach co rozwiązania edge, mają jednak inne wymagania, jeśli chodzi o technologie, które są używane.

Trochę dziegciu - skrzecząca rzeczywistość wokół architektów IT

Kolejnym wyzwaniem jest sfera zgodności (compliance), np. wymagania legislacji, jak w sektorze bankowym. KNF w swoim komunikacie określa wymagania bezpieczeństwa, techniczne, dotyczące lokalizacji danych itd. Po drugiej strony są dostępne technologie, często zróżnicowane i niekompatybilne i oczywiście – koszty całej transformacji. Maciej Konecki, Prezes Zarządu, Ateris SA, zwrócił uwagę na fakt, że większość organizacji ma problem z inwentaryzacją już istniejącej architektury IT organizacji i stara się przede wszystkim skupić na jak najlepszym jej odwzorowaniu, zapominając o tym, co najważniejsze, czyli wizji, jak architektura ma wyglądać w przyszłości, a także dlaczego ma tak wyglądać oraz co jest dla nich w niej najistotniejsze. Receptą jest klarowne napisanie strategii organizacji, w tym strategii obszaru usług teleinformatycznych, które pozwala na przełożenie określonych w niej celów na oczekiwania interesariuszy architektury korporacyjnej. Piotr Boetzel Partner Solutions Architect, AWS oraz Hubert Majchrzak, Head of Sales, Hostersi Sp. z o.o. we wspólnym wystąpieniu przedstawili pięć najczęstszych motywów klientów do działania aspektów, które zidentyfikowali na podstawie własnych doświadczeń. Zwykle pierwszą jest potrzeba redukcji kosztu utrzymania infrastruktury (zamiast własnego data center płacimy co miesiąc za faktycznie wykorzystywane zasoby). Dzięki temu, że zarządzaniem infrastrukturą zajmuje się dostawca usług chmurowych, architekci korporacyjni mogą skupić się bardziej wartościowej pracy, jak np. tworzenie wartościowych biznesowo funkcjonalności. Kwestię kłopotów z długiem technologicznym w aplikacjach – namnożenie się w jednej organizacji wielu aplikacji robionych w różnych technologiach i posadowionych w różnych miejscach to nic innego jak węzeł gordyjski – podjął też Jakub Fila, Principal, BCG Platinion. Radził jak spłacić ten dług i na czym oprzeć modernizację IT w swojej organizacji, począwszy od analizy zdolności biznesowych, zaprojektowaniu i zbudowaniu nowoczesnej architektury IT (która nie będzie przestarzała w momencie uruchomienia), aż po strategie zarządzania.

W zasadzie każdy z ekspertów, często pokazując wnioski z własnych case studies, napominał, że chmura jest tylko narzędziem, a nie celem samym w sobie. I dobry architekt IT powinien o tym pamiętać. Jego rola w organizacji jest wieloraka: jest sternikiem i dowódcą podczas wyprawy po złote runo w cyfrowej dolinie, a potem, niczym rzymski patrycjusz, wraca do lemiesza i dogląda swojej trzódki IT na co dzień, co jakiś czas wygłaszając na forum orędzie o stanie królestwa IT.

Partnerzy generalni tegorocznej edycji Forum : Red Hat, SUSE Polska, Intel. P Strategiczni: Ateris, Hostersi. Merytoryczni: BCG Platinion, Deloitte, ING, Secfence

Wystawcą był ITDS Business Consultants, zaś zamykającym wydarzenie warsztatom partnerowała firma Pure Storage.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200