Apple zapewni aktualizacje zabezpieczeń iPhone'a przez 5 lat

Nowy wymóg prawny zmusił firmę Apple do jasnej deklaracji dotyczącej długości wsparcia dla smartfonów z rodziny iPhone.

Apple słynie z udostępniania aktualizacji zabezpieczeń oraz nowych funkcji dla swoich smartfonów z rodziny iPhone przez wiele lat od premiery. Gigant z Cupertino rozpoczął wydłużanie wsparcia dla smartfonów na wiele lat zanim stało się to modne w świecie modeli z Androidem.

iPhone Xr
Źródło: apple.com

iPhone Xr

Źródło: apple.com

Dotychczas brakowało jednak jasnej deklaracji przez ile lat firma Apple zamierza wspierać swoje urządzenia. Co roku gigant z Cupertino aktualizuje listę urządzeń kompatybilnych z nowymi wydaniami iOS, ale brakuje tu jasnych wytycznych - czasami kilka lat z rzędu firma nie decyduje się na zakończenie wsparcia dla starszych modeli.

Zobacz również:

  • iOS 18 oferuje nowe API do obsługi słuchawek bezprzewodowych
  • Final Cut Pro dostępny za darmo na iPhone'a i iPad'a
  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań

W związku z nowymi wymaganiami prawnymi w Wielkiej Brytanii firma Apple musiała zdeklarować długość wsparcia dla smartfonów z iOS. Z dokumentacji przekazanej przez Android Authority wynika, że urządzenia od Apple będą otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń przez okres pięciu lat od daty wprowadzenia urządzenia na rynek (premiery danego modelu).

W praktyce czas ten zapewne będzie o wiele dłuższy. Aktualnie najstarszymi smartfonami kompatybilnymi z iOS 17 są modele z 2018 roku.

Apple zazwyczaj zapewnia starszym urządzeniom najnowsze aktualizacje zabezpieczeń (w przypadku wykrycia luk w starszych, niż aktualna wersjach iOS) dłużej niż przez podany pięcioletni okres. Na przykład w marcu tego roku Apple udostępniło aktualizację zabezpieczeń dla modeli iPhone'a 6s, które zostały wprowadzone na rynek we wrześniu 2015 roku, czyli dziewięć lat temu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200