Apple zamierza zrezygnować z intelowskich procesorów

Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, Apple zamierza instalować od 2020 roku w komputerach Mac własne procesory, rezygnujących tym samym definitywnie z układów CPU kupowanych obecnie w firmie Intel.

Apple pracuje nad własnymi procesorami w ramach inicjatywy Kalamata, której celem jest doprowadzenie do tego, aby produkowane przez niego urządzenia - takie jak komputery Mac, smartfony iPhone i tablety iPad - były ze sobą maksymalnie kompatybilne, co można między innymi osiągnąć poprzez instalowanie w nich własnych układów CPU.

Jeśli byłaby to prawda - a wszystko na to wskazuje, że nie są to czcze spekulacje - to Intel poniósłby spore straty finansowe. Warto bowiem pamięć, że blisko 5% rocznych przychodów Intela pochodzi ze sprzedaży produkowanych przez niego układów scalonych firmie Apple.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • Apple sprzedaje sprzęt bez wsparcia dla nowych systemów
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku

Apple póki co milczy i odmawia skomentowania tych doniesień, publikując jedynie suche komunikaty w rodzaju: Nie będziemy się w żaden sposób odnosić do spekulacji dotyczących klientów kupujących nasze produkty.

Warto przypomnieć, że Apple instaluje obecnie w urządzeniach iPhone, iPad, Apple Watch oraz Apple TV własne procesory, bazujące na technologii pozyskanej od brytyjskiej firmy Arm Holdings PLC. Wszystko wskazuje na to, że do urządzeń tych dołączą za cztery lata komputery Mac.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200