Apple załatał w pilnym trybie swoje trzy systemy operacyjne

Firma zmodyfikowała swoje trzy systemy operacyjne - macOS, iOS i iPadOS – wprowadzając poprawki likwidujące wykryte niedawno podatności, które są już znane hakerom i mogą być przez nich wykorzystywane.

Chodzi o podatność oznaczoną numerem CVE-2022-22675, która znajduje się w oprogramowaniu zarządzającym dekoderami audio i wideo. Pozwalają one hakerom uruchamiać na zaatakowanym urządzeniu dowolny szkodliwy kod, który ma uprawnienia pozwalające mu wprowadzać zmiany do jądra systemu.

Poprawka została wprowadzona do systemów iOS 15.4.1 i iPadOS 15.4.1. Zarządzają one smartfonami iPhone 6s i nowszymi oraz urządzeniami iPad (iPad Pro, iPad Air 2 i nowszymi, iPad 5 i nowszymi, iPad mini 4 i nowszymi oraz urządzeniami iPod touch 7. generacji).

Zobacz również:

  • Płatna weryfikacja kont dociera do Facebooka oraz Instagrama
  • ChatGPT trafia na zegarki Apple Watch
  • Linux Ubuntu działający w czasie rzeczywistym jest już dostępny

W przypadku systemu macOS chodzi podatność CVE-2022-22674, która znajduje się tylko w wersji macOS Monterey. Pozwala ona hakerom uzyskiwać dostęp do jądra tego systemu, co umożliwia aplikacji odczytywanie pamięci jądra. Na początku tego roku Apple udostępnił użytkownikom system iOS 15.3.1, wprowadzając do niego łatę likwidującą inną groźną podatność.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200