Apple zablokowało oprogramowanie szpiegowskie od NSO

Firma Apple uważa, że najnowszy tryb lockdown w iOS 16 radzi sobie z oprogramowaniem szpiegowskim od NSO.

Apple wprowadziło niedawno nową funkcje do swoich smartfonów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego iOS. Z myślą o osobach narażonych na ataki cybernetyczne wprowadzono rozwiązanie o nazwie Lockdown Mode. W zamyśle tryb ten to opcjonalna warstwa ochronna przeznaczona dla osób, które ze względu na pełnione funkcje mogą stać się celem najbardziej wyrafinowanych ataków cybernetycznych.

Lockdown Modę radzi sobie ze złośliwym oprogramowaniem
Źródło: Penfer / Unsplash

Lockdown Modę radzi sobie ze złośliwym oprogramowaniem

Źródło: Penfer / Unsplash

Gdy tryb Lockdown jest aktywny firma Apple ściśle ogranicza możliwości wybranych aplikacji, dostępu do plików oraz wybranych funkcji, a wszystkie działania podporządkowane są bezpieczeństwu.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • WWDC 2024 - relacja z konferencji okiem redakcji Computerworld
  • Wirusy na smartfonach Apple iPhone - czy to możliwe?

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Citizen Lab z siedzibą na Uniwersytecie w Toronto wynika, że tryb Lockdown Mode skutecznie radzi sobie z oprogramowaniem szpiegowskim izraelskiej firmy NSO Group, która została sławna dzięki jednemu ze swoich produktów - Pegasusowi.

Z najnowszego raportu wynika, że przeanalizowano trzy luki zero-day, o których firma Apple nie wiedziała. Tryb Lockdown Mode automatycznie zablokował jeden z wykorzystanych exploitów, co według badaczy jest najlepszym dowodem na działanie tej funkcji, a jednocześnie pierwszym udokumentowanym przypadkiem, w którym Lockdown Mode zablokował zagrożenie cybernetyczne skutecznie zapobiegając atakowi.

Badacze przekazali, że smartfon w momencie ataku wyświetlił powiadomienie, z którego wynikało, że Lockdown Mode uniemożliwił nieautoryzowany dostęp do aplikacji Home.

Oprogramowanie jest dostępne bezpłatnie dla każdego użytkownika. Lockdown Mode współpracuje z każdym urządzeniem kompatybilnym z iOS 16.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200