Apple wycofuje ze sprzedaży 27-calowego iMaca

Po ponad dwunastu latach z rynku znika flagowy komputer All-in-One od Apple. Co ważne na rynku na razie nie pojawi się bezpośredni następca tej konstrukcji.

iMac to jeden z najważniejszych urządzeń z rodziny Mac. Komputery typu wszystko-w-jednym (All-in-One) wykreowały zupełnie nowy sposób korzystania z komputerów stacjonarnych. W niewielkiej obudowie znajduje się ekran oraz wszystkie podzespoły niezbędne do pracy. Apple nie zapomniało również o wbudowanej kamerce oraz mikrofonach, a do działania całości konieczny jest tylko jeden kabel - zasilający.

iMac 27 z 2020 roku
Źródło: apple.com

iMac 27 z 2020 roku

Źródło: apple.com

Od wielu tygodni w sieci mówiło się o iMacu nowej generacji z procesorem Apple Silicon, który dołączy do 24-calowego modelu z 2021 roku. Nikt nie spodziewał się, że firma Apple niespodziewanie wycofa dużego iMaca z rynku pozostawiając go bez następcy.

Zobacz również:

  • iPhone 15 najszybciej taniejącym smartfonem od Apple w historii
  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • Mapa drogowa premier Apple na najbliższe miesiące - są zaskoczenia!

Po wtorkowej konferencji prasowej Peek performance 27-calowy iMac zniknął z oficjalnego sklepu Apple Store. Wkrótce urządzenie zostanie wycofane ze sprzedaży przez autoryzowanych sprzedawców.

Apple iMac 27 w obecnej formie (bez napędu oraz z ekranem 5K) był sprzedawany od końca 2014 roku. W międzyczasie Apple kilkukrotnie aktualizowało podzespoły, poprawiało ekran oraz zaimplementowało porty USB Typu C z Thunderbolt 3.

Ostatnia generacja iMaca 27 zadebiutowała na rynku w lipcu 2020 roku. Jest to ostani komputer Apple, który został zaktualizowany o nowe procesory Intela przed premierą pierwszych układów Apple Silicon.

Już w 2020 roku mówiło się, że iMac 27 to przestarzała konstrukcja. Komputer posiada duże ramki okalające ekran oraz nieco leciwy w porównaniu z nowszymi modelami design. Teraz nikt już nie będzie mógł narzekać na iMac'a z większym ekranem, ponieważ konstrukcja ta na dobre znika z rynku.

W chwili obecnej iMac nie ma bezpośredniego następcy. Firma Apple poinformowała, że chwilowo komputer zostanie zastąpiony nowym Makiem Studio oraz opcjonalnym ekranem Studio Display.

Zestaw Mac Studio i Studio Display chwilowo zastępuje w portfolio iMaca 27
Źródło: apple.com

Zestaw Mac Studio i Studio Display chwilowo zastępuje w portfolio iMaca 27

Źródło: apple.com

Niestety nie jest to rozwiązanie All-in-One, a na dodatek jest bardzo droższe. iMac 27 kosztował w podstawowej wersji 7999 zł. Mac Studio kosztuje 10799 zł, a to nie koniec wydatków. Monitor Studio Display to dodatkowe 7999 zł.

Studio Display
Źródło: apple.com

Studio Display

Źródło: apple.com

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200