Apple w trzecim wymiarze

Apple Computers Inc. zademonstrował podczas targów Demo '95 w Palm Springs rozszerzenie systemowe QuickDraw 3-D.

Apple Computers Inc. zademonstrował podczas targów Demo '95 w Palm Springs rozszerzenie systemowe QuickDraw 3-D.

QuickDraw 3-D to zbiór matematycznych procedur, które z poziomu systemu operacyjnego umożliwiają w pełni efektywne wykorzystanie procesora do przetwarzania grafiki trójwymiarowej. QuickDraw 3-D będzie dostępny na rynku na początku lata tego roku. Sześć miesięcy później ma się pojawić wersja dla komputerów pracujących z Windows.

Zdaniem wielu analityków QuickDraw 3-D jest podobnym osiągnięciem Apple, jak wprowadzone przed kilku laty multimedialne rozszerzenie systemu operacyjnego - QuickTime. Nowy produkt przybliży w zakresie przetwarzania grafiki trójwymiarowej komputery Macintosh do unixowych stacji roboczych Silicon Graphics, za znacznie jednak niższą cenę.

Już w tej chwili wielu producentów oprogramowania ogłosiło plany wykorzystania możliwości oferowanych przez QuickDraw 3-D w swych produktach, m.in Vertigo 3-D Media Authoring Software, firma tworząca dotychczas oprogramowanie tylko dla komputerów Silicon Graphics. Olbrzymie zainteresowanie nowym produktem okazała również większość producentów akceleratorów graficznych dla komputerów Macintosh.

W opinii specjalistów połączenie parametrów procesora PowerPC używanego w komputerach PowerMacintosh z możliwościami QuickDraw 3-D stwarza nowe szanse wykorzystania komputerów Apple w takich dziedzinach, jak zaawansowane projektowanie inżynierskie i wizualizacja graficzna w nauce. Były to segmenty rynku zarezerwowane dotychczas dla maszyn unixowych.


TOP 200