Apple uruchomił satelitarną usługę ratunkową

Amerykańska korporacja uruchomiła wczoraj nową usługę noszącą nazwę Emergency SOS, która wykorzystuje łączność satelitarną. Mogą z niej korzystać użytkownicy określonego modelu smartfona iPhone oraz najnowszej wersji systemu iOS.

Grafika: Apple

Usługa jest już dostępna w Kanadzie i USA, ale Apple zapowiada, że w przyszłym miesiącu wprowadzi ją również do Europy, a konkretnie do Francji, Niemiec, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Apple włącza tę funkcję we wszystkich modelach smartfonów iPhone 14, którym zarządza wydany pod koniec października system iOS 16.1. Wysyłanie awaryjnych wiadomości SOS przez satelitę jest bezpłatne przez następne dwa lata, po upływie których Apple będzie prawdopodobnie pobierać opłatę. Każdy może już sprawdzić, czy może korzystać z tej usługi. Trzeba wybrać opcję Ustawienia i przejść do zakładki Emergency SOS.

Jeśli nasz smartfon wspiera tę funkcję, możemy przejść do sekcji opisującej szczegółowo jej pracę, gdzie znajdziemy również tryb demonstracyjny, tak aby użytkownik mógł wcześniej zapoznać się z jej możliwościami. Emergency SOS przez satelitę pozwoli właścicielowi iPhone'a 14 skontaktować się ze służbami ratunkowymi w obszarze, w którym nie zasięgu komórkowego lub żadnej sieci Wi-Fi. Funkcja jest uruchamiana automatycznie po wybraniu numeru 911. Wtedy na górze ekranu, w miejscu gdzie zwykle widoczne są paski pokazujące siłę sygnału komórkowego, pojawia się komunikat „SOS”.

Zobacz również:

  • Chiny budują kosmiczną sieć telekomunikacyjną
  • Android 14 będzie zawierać oprogramowanie wspierające komunikację satelitarną
  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards

Po nawiązaniu połączenia z satelitą użytkownik może komunikować się z lokalnymi służbami ratunkowymi, korzystając przy tym z pośrednika, którym jest specjalista przeszkolony przez Apple. Innym sposobem korzystania z łączności satelitarnej zawartej w ofercie iPhone'a 14 jest aktualizacja lokalizacji w aplikacji Find My. Gdy znajdziemy się poza zasięgiem sieci komórkowej, możemy otworzyć aplikację Find My i połączyć się z satelitą, aktualizując wtedy swoją lokalizację co 15 minut. Całą procedurę trzeb uruchomić ręcznie i obsługuje ją aplikacja Find My znajdująca się w zakładce „Me”.

Jak już wspomniana, Apple oferuje tryb demonstracyjny, dzięki któremu użytkownik smartfona może testować funkcję bez konieczności kontaktowania się z dyspozytorem ratunkowym. Podczas korzystania z trybu demonstracyjnego smartfon łączy się z satelitą tak jak w prawdziwym nagłym wypadku, ale tryb demonstracyjny uniemożliwia przesyłanie wiadomości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200