Apple unika płacenia podatków przenosząc produkcję do Indii

Apple uruchomiło linię produkcyjną iPhone'a 13 w Indiach. Oficjalnie firma chwali się dywersyfikacją łańcucha dostaw i oferowaniem nowych miejsc pracy. W praktyce gigant z Cupertino oszczędza na podatkach.

Apple pochwaliło się uruchomieniem nowej linii produkcyjnej. Gigant z Cupertino rozpoczął produkcję jednego ze swoich najważniejszych urządzeń w aktualnym portfolio - iPhone'a 13 - w nowej fabryce w Indiach. W zakładach należących do Foxconn zlokalizowanych w pobliżu Chennai uruchomiono seryjną produkcję tańszych modeli z rodziny iPhone 13. Działania te poprzedziła produkcja próbnej serii egzemplarzy, która odbyła się w grudniu ubiegłego roku.

iPhone 13 we wszystkich wersjach kolorystycznych
Źródło: apple.com

iPhone 13 we wszystkich wersjach kolorystycznych

Źródło: apple.com

Producent wydał z tej okazji oświadczenie prasowe:

Cieszymy się, że możemy rozpocząć produkcję iPhone'a 13 — z pięknym designem, zaawansowanym systemem aparatów do robienia oszałamiających zdjęć i filmów oraz niesamowitą procesorem A15 Bionic o niesamowitej wydajności właśnie tutaj, w Indiach, dla naszych lokalnych klientów.

Firma Apple produkuje już w Indiach kilka modeli iPhone'a - iPhone'a SE 2020, iPhone'a 11 oraz iPhone'a 12. Z danych przekazanych przez producenta aż 70% produkcji z indyjskich fabryk trafia na lokalny rynek zbytu. W przyszłości Apple może uruchomić w Indiach produkcję iPhone'a SE 2022 oraz iPhone'a 13 Pro.

Zobacz również:

  • Wskaźnik adopcji iOS 17 rośnie, ale nadal poniżej oczekiwań
  • Apple zapewni aktualizacje zabezpieczeń iPhone'a przez 5 lat

Oficjalnie Apple chwali się zapewnianiem nowych miejsc pracy w Indiach oraz dostarczaniem produktów na rynek z lokalnych fabryk. Nieoficjalnie chodzi o optymalizację kosztów. Apple produkując w Indiach oszczędza miliardy dolarów na cłach importowych, które w Indiach obejmują aż 20% podatek importowy.

Analitycy rynkowi sugerują, że w przyszłości Apple może przenieść 1/5 produkcji iPhone'a z Chin do Indii, aby zmaksymalizować oszczędności na podatkach.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200