Apple tłumaczy się z działania systemu aktualizacji iPhone'a

Craig Federighi zdradził, że Apple celowo opóźnia automatyczną aktualizację swoich urządzeń mobilnych.

Apple chwalone jest za rewelacyjne wsparcie dla swoich urządzeń. Smartfony, zegarki, tablety oraz komputery od Apple otrzymują aktualizacje oprogramowania przez wiele lat. Wsparcie nierzadko wynosi ponad 6-7 lat, a na dodatek wszystkie urządzenia kompatybilne z najnowszą wersją oprogramowania iOS, macOS, iPadOS czy watchOS otrzymują aktualizację tego samego dnia niezależnie od daty zakupu, konfiguracji czy rynku pochodzenia.

Aktualizacja iPhone'a
Źródło: macworld.com

Aktualizacja iPhone'a

Źródło: macworld.com

Posiadacze sprzętu od Apple z pewnością zauważyli, że chociaż producent udostępnia nowe wersje oprogramowania na każdy sprzęt w tym samym czasie, to system automatycznej aktualizacji nie popróbuje uaktualnienia od razu po jego premierze.

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Apple z grą Tetris?
  • Android 15 pomoże rozwiązać palący problem nowych smartfonów
  • iPhone przestaje być wyznacznikiem statusu społecznego

Na temat systemu aktualizacji iOS wypowiedział się sam Craig Federighi, który jest starszym wiceprezesem Apple zajmującym się rozwojem oprogramowania.

Craig przekazał, że opóźnienie aktualizacji systemowych to celowy zabieg firmy Apple. Mechanizm proponuje automatyczne uaktualnienie od tygodnia do nawet kilku tygodni po wydaniu nowej wersji oprogramowania. Apple unika tym samym przeciążania serwerów, a na dodatek niewielka (procentowo) liczba osób, które pobiorą oprogramowanie na własną rękę, przetestuje finalną wersję oprogramowania przed globalnym wdrożeniem.

Jednocześnie w przypadku wydania krytycznej aktualizacji zabezpieczeń firma Apple może wymusić szybką aktualizacje wszystkich kompatybilnych urządzeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200