Apple prześciga Samsunga i zajmuje pierwsze miejsce na globalnym rynku smartfonów

Apple odnosi sukces w branży smartfonów, zdobywając pozycję lidera na światowym rynku i deklasując dotychczasowego lidera, Samsunga, po 12 latach jego dominacji.

Grafika: Apple

Jak podaje IDC (International Data Corporation) pierwsze miejsce w tym rankingu w 2023 r. zajął producent smartfonów iPhone, sprzedając 234,6 mln sztuk takich urządzeń. W tym samym czasie Samsung wyprodukował 226,6 mln sztuk smartfonów. IDC twierdzi, że dużą rolę odegrał w tym wyścigu smartfon iPhone 15, którego premiera miała miejsce we wrześniu zeszłego roku.

IDC podaje, że amerykańska firma technologiczna warta obecnie 2,8 biliona dolarów osiągnęła 20,1% udziału w rynku, wyprzedzając Samsunga, który uzyskał wynik 19,4%. Apple ma ugruntowaną pozycję największego producenta smartfonów pod względem przychodów i zysków, ale po raz pierwszy od lat wysunął się na pierwsze miejsce pod względem liczby wyprodukowanych smartfonów.

Zobacz również:

  • Elon Musk oskarża firmę OpenAI o zdradę idei open source
  • Aplikacje PWA wracają w Europie na smartfony iPhone
  • Takiej dominacji smartfonów Apple jeszcze nie było

Wielu ekspertów branżowych uważa, że najnowsze dane IDC stanowią znaczący psychologiczny cios dla Samsunga, który w nadchodzącym roku z pewnością podejmie intensywne działania, by odzyskać swoją wiodącą pozycję.

Oczekuje się, że rywalizacja na rynku smartfonów w 2024 roku nabierze na intensywności. Samsung stoi przed wyzwaniem, jakim jest skuteczna odpowiedź na strategię Apple, która zwiększa lojalność konsumentów do swoich produktów. IDC zauważyło również, że fragmentaryzacja rynku urządzeń z Androidem przynosi korzyści Apple.

IDC twierdzi, że sukces dobrze przyjętych produktów Huawei w Chinach miał również wpływ na spadek sprzedaży smartfonów Samsunga. Huawei pozostaje dzisiaj największym rywalem firmy Apple w Chinach. Według IDC globalne dostawy smartfonów spadły o 3,2% do 1,17 miliarda sztuk w 2023 roku.

Dodatkowo, warto wspomnieć, że w ostatnim tygodniu Microsoft wyprzedził Apple, stając się najbardziej wartościową firmą na świecie z wartością rynkową szacowaną na 2,9 biliona dolarów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200